parallax background

روف گاردن یا بام سبز چیست؟

روف گاردن، باغ بام، بام سبز و سقف سبز در واقع اصطلاحی است که به ایجاد بستری مناسب برای رشد و ایجاد پوشش گیاهی بر روی پشت بام یا تراس گفته می‌شود. 

امروزه بام سبز و یا همان به اصطلاح روف گاردن به یکی از مهمترین امکانات در ساختمان های سرارسر جهان بدل شده .

که بام سبز در تهران و درکل روفگاردن در ایران نیز به یکی از امکانات مهم و لوکس در ایران بدل شده.

با وجود امکه امروزه روفگادن به یکی از آپشن‌های لوکس در بام‌های خانه‌های کشور بدل شده و امید آن می‌رود با توجه به مزایای زیست محیطی و سایر مزایا به یک گزینه حتمی بدل گردد.

بام خانه‌ها  به ندرت به عنوان فضای کاربردی مورد توجه قرار گرفته‌اند با این حال واقعیت این است که بام‌ خانه‌های کشور که به خاکستری معروف هستند درصد بالایی از کل مساحت شهری را در بر می‌گیرند. 

با توجه به شرایط کنونی در جایی که افزایش بهای زمین و کمبود فضای سبز شهری خصوصاً در مراکز شهرها و مناطق پر تراکم، تبدیل به پدیده و چالش جهانی شده است،

استفاده کاربردی از بام‌ها، می‌تواند به عنوان امکان بهره برداری بهینه از زمین‌های شهری قلمداد شود.

parallax background
 

انواع روف گاردن یا بام سبز

Extensive Green Roof Details - بام سبز گسترده

بام سبز گسترده

وزن کم ٫ هزینه ساخت و اجرای مناسب ٫ هزینه نگهداری پایین تراز جمله ویژگیهای این مدل از روفگاردن ها و بام سبز ها می باشد . سیستم ویژه لایه بندی ما برای این گروه از بام سبز های یکی هز بهترین راه حل های موجود می باشد . ما محصولات و پروژه های خود را از همان ابتدا به شکا کاما گارانتی می نماییم .

Semi-Intensive  Green Roof

بام سبز نیمه متراکم

بام سبز نبمه متراکم یا روف گاردن ترکیبی به بام سبزی اطلاق می شود که از هر دو تکنیک بام سبز گسترده و بام سبز متراکم استفاده شود . در این گونه از بام ها تنوع گیاهی بیشتری نسبت به بام های گسترده می توان ایجادکرد . شرکت ویدکو محصولات متنوعی برای این گروه از بامها دارا می باشد.

Intensive-Green Roof - بام سبز متراکم

بام سبز متراکم

بام سبز متراکم به آن دسته از بامهای سبز گفته می شود که عمق بستر کشت در آنها زیاد بوده و قابلیت کاشت هر گونه گیاهی بر روی آن امکان پذیر است . روفگاردن متراکم دارای هزینه های اجرایی و نگهداری بالاتری نسبت به سایر مدل ها می باشد . راه حل های شرکت ویدکو را برای این گونه روفگاردن از دست ندهید.

Pitch green roof

بام سبز شیب دار

به طور کل روفگاردن ها بر شیبی حدود ۲ سانت بر متر طول ایجاد می شوند . در صورتی که میزان زاویه کف بام به بالای ۱۰ درجه تغییر یابد باید از تکنیک های بام سبز های شیب دار استفاده نمود . این بام سبز ها بر أساس زاویه شیب بام به گونه ها و دسته های متفاوت تقسیم می شوند و برای هر بام باید راه حا ویژه آن را استفاده نمود.

مزایای استفاده از روفگاردن و بام سبز

بام‌های سبز دامنه وسیعی از فواید اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را در بر می‌گیرند. مزایای زیست محیطی انکار ناپذیر بام‌های سبز در زمینه کاهش آلودگی هوا، کاهش گازهای گلخانه ای، جذب آلاینده‌ها، کاهش دمای محیط پیرامون و کاهش میزان مصرف انرژی، بارها و بارها توسط متخصصین و پژوهشگران مورد سنجش قرار گرفته و نتایج آماری تمام این تحقیقات قابل دسترسی بوده و روند تکمیلی تحقیقات کماکان ادامه دارد.