روف گاردن Roof garden

شاید اگر از شما درباره ی روف گاردن سوال شود، در جواب این سوال را مطرح کنید که روف گاردن یعنی چه ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که روف گاردن، فضای سبزی است که بر روی پشت بام ایجاد می گردد.
روف گاردن یک کلمه انگلیسی است که در فارسی به معنای بام سبز، باغ بام و سقف سبز نامیده می شود. ترکیب انگلیسی Roof garden از کلمه Roof به معنای سقف و garden به معنای باغ تشکیل شده است.

تصاویر روف گاردن

پروژه روفگاردن پارک تراس
تراس گاردن زیبای مهندس انصاری
پروژه روف گاردن مدرن مالتیمو

تاریخچه روف گاردن

امروزه پیشرفت های زیادی در جهان صورت گرفته است. با افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی میزان استفاده از انرژی های فسیلی بیشتر شده است. در کنار این مسائل استفاده از الگوهای غیراستاندارد در زندگی هم در طولانی مدت، باعث شده تا معضلات زیست محیطی بسیاری ایجاد گردد که شدت این معضلات در شهرهای پرجمعیت بیشتر می باشد.
امروزه برای رفع آلودگی های زیست محیطی از راه حل های مختلفی استفاده می کنند. یکی از بهترین راه حل ها گسترش فضاهای باز و سبز می باشد. در بسیاری از کلان شهرها و کشورهای توسعه یافته برای ارتقای کیفیت محیط زیست و پایداری بیشتر معماری و شهرسازی از این ایده استفاده می کنند.
ایده روف گاردن برای اولین بار در سال 1970 میلادی مطرح گردید. هدف از طرح این ایده گسترش سطوح سبز در فضای متراکم و شلوغ شهرها بود.

روف گاردن از نظر تاریخی به دو دسته سنتی و مدرن تقسیم بندی می شود. به استناد متون قدیمی تاریخی نخستین باغ هایی که بر روی بام ایجاد شدند، مربوط به باغ های معلق بابل در 7000 سال پیش از میلاد مسیح می باشند.
در دهه 1960 میلادی در کشور آلمان گرایش بسیاری به بام های سبز مدرن ایجاد شد. سپس در کشورهای دیگر گسترش یافت. البته ریشه بام های سبز مدرن در ایسلند و اسکاندیناوی می باشد. در این کشورها آب و هوای بسیار سردی وجود داشت. مردم برای ساخت و ساز با محدودیت مصالح روبه رو بودند. به همین دلیل اقدام به استفاده از کلوخ چمنی و سنگ نمودند. بام های این ساختمان ها، ترکیبی از3-2 لایه کلوخ چمنی بود که حرارت را در خود نگه می داشت. این بام ها نقش عایق ساختمان را ایفا می کردند.
Image
پروفسور هانس لوز آلمانی معتقد بود که روف گاردن به عنوان یک بخش ضروری از یک ساختمان باید به آن اضافه شود. او بر این باور بود که روف گاردن برخلاف تصور برخی از افراد، یک بخش لوکس و گران قیمت از ساختمان نیست.
در دهه 60 و 70 میلادی کشور آلمان سیاست های خاصی را در زمینه سبز کردن بام ساختمان ها عملی کرد. در این طرح از گلدان های صنعتی برای سبط کردن تراس ها و از پیچ های رونده برای نمای ساختمان ها استفاده شد.
در حال حاضر تخمین می زنند که تعداد بام های سبز در آلمان شامل 10 درصد از تمام بام های ساختمان های این کشور می شود. این طرح درایالات متحده هم روز به روز در حال گسترش است.
به طور کلی می توان گفت که امروزه بام ها علاوه براینکه در حفاظت از ساختمان در برابر باد و باران و ... نقش دارند، یک تاثیر بسیار مهم در زیباشناسی بنا می گذارند. بام ها به عنوان یک عامل عملکردی در زمینه فضای سبز و منظره سازی مطرح هستند.

روف گاردن چیست

در این طرح، فضای سبز بر روی سقف پشت بام یا حیاط اجرا می شود. بسترکشت گیاه درارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین قرار دارد. در واقع کشت گیاه بر بستر مصنوعی پشت بام صورت می گیرد.
اجرای روف گاردن فرصتی را برای افراد فراهم می کند تا باغی مشرف به شهر داشته باشند. در این حالت می توانند از زیبایی مناظر هم لذت ببرند.
با پیشرفت تکنولوژی و گسترش شهرنشینی افراد به فکر استفاده بهینه از فضا و زیباسازی ساختمان های خود افتادند. امروزه پروژه های ساختمان سازی به شدت به سمت انبوه سازی، آپارتمان ها و آسمان خراش ها گرایش پیدا کرده است. به همین دلیل برای اینکه آرامش بیشتری در فضا ایجاد کنند، از گل و گیاه و فضای سبز در ساختمان سازی استفاده می کنند.
با توجه به اینکه در ساختمان های بلند و آسمان خراش ها، دسترسی چندانی به فضای سبز وجود ندارد، مهندسین و طراحان ساختمان، برنامه ریزی های دقیقی را برای طراحی روف گاردن به صورت حرفه ای انجام داده اند.
بسیاری از طراحان ساختمان برای ایجاد یک فضای زیبا و دلنشین در ساختمان ها از روفگاردن استفاده می کنند. البته باید دقت داشت که علاوه بر پشت بام، در مکان های دیگری نیز می توان روف گاردن را اجرا کرد. برخی از طراحان، پاسیو، تراس ولابی ساختمان ها را برای اجرای روفگاردن انتخاب می کنند.
Image

تصاویر روف گاردن

روف گاردن کلاسیک اورینت
روف گاردن مادرن آریانا
روف گاردن Savage Green Roof
Image

انواع روف گاردن

طراحان با توجه به محل اجرای روف گاردن، یکی از انواع طراحی بام سبز را انتخاب می کنند. از انواع طرح های روف گاردن می توان به سیستم های متمرکز، گسترده، ترکیبی و مدولار اشاره کرد.
-  سیستم متمرکز یا متراکم (intensive) : نام دیگر این سیستم ، مقطع عمیق می باشد. در این سیستم انواع مختلفی از گیاهان را کشت می کنند. در این حالت، فضای روف گاردن به یک پارک شبیه است. گیاهانی که در این سیستم کاشته می شوند، به عمق متعارفی از خاک احتیاج دارند. امروزه سازه های جدیدی در این سیستم به کار می روند. سیستم متمرکز برای بام هایی به کار می رود که عموم مردم به آن دسترسی دارند.
- سیستم گسترده (extensive) : نام دیگر این سیستم ، مقطع کم ارتفاع می باشد. البته با نام اجرا با ضخامت کم هم شناخته می شود. در این سیستم یک یا دو نوع گیاه به صورت کم عمق کاشته می شوند.
- سیستم ترکیبی (synthetic) : در این سیستم از هر دو نوع سیستم های قبلی استفاده می شود. در  سیستم ترکیبی، گیاهان در داخل پنل های گسترده سبک وزنی کاشته می شوند.
- سیستم مدولار(planter box) : این سیستم را با نام جعبه گیاه هم می شناسند. در این روش گیاه و محیط کشت آن در جعبه هایی نگهداری می شوند. این جعبه ها تمام سطح بام سبز یا بیشتر آن را می پوشانند.

دلایل طراحی روف گاردن در ساختمان ها

- ایجاد یک فضای کوچک که مدیریت آن بسیار ساده تر است.
- طراحی روفگاردن باعث می شود تا یک منظره زیبا بر روی بام ساختمان خود داشته باشید.
- اجرای طرح روف گاردن همسو با برنامه های ایجاد و حفظ محیط زیست می باشد.
- افراد می توانند متناسب با بودجه ی خود از این طرح بهره مند شوند. قیمت طراحی روف گاردن بر حسب هر مترمربع محاسبه می گردد.
طراحی روف گاردن در ساختمان ها
اصول طراحی روف گاردن
اصول طراحی روف گاردن

اصول طراحی روف گاردن

برای اینکه یک روف گاردن زیبا و اصولی داشته باشید، باید به چند نکته توجه نمایید. روف گاردن یک فضای روباز است و نمی توان از آن به عنوان فضای خصوصی استفاده نمود.
در طراحی روف گاردن به نوع گیاهان، بسترسازی و دیواره سازی مناسب، اصول صحیح باغبانی، عناصر دکوراتیو، نورپردازی، تجهیزات و مبلمان، نوع طراحی و تنوع رنگ ها، تناسب گیاهان، ابزارها و ... دقت داشته باشید.
برای انتخاب لوازم و دکوراتیوها به ابعاد و هماهنگی رنگ ها توجه نمایید. از تمام فضا به بهترین شکل استفاده کنید. بسیاری از طراحان ساختمان برای زیباتر شدن روف گاردن، ترفندهای مختلفی را به کار می برند. گاهی اوقات برای این منظور از دیوار سبز و یا باغ های عمودی چوبی استفاده می کنند.
افراد می توانند طراحی روف گاردن را بر اساس میل و سلیقه شخصی خود انجام دهند. در این طرح از رنگ های مورد علاقه ی خود استفاده کنند یا اینکه به صورت تک رنگ و مدرن آن را طراحی کنند. همچنین می توانند کلیه روف گاردن خود را از چوب بسازند و یا آن را سنگ فرش نمایند.
یکی از جذاب ترین بخش های روف گارن، محل کاشت گل و گیاهان طبیعی است. در این محل افراد می توانند گیاهان موردعلاقه خود را بکارند.
از جمله وسایلی که در روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به انواع مبلمان و صندلی های راحتی اشاره کرد. مبلمان و صندلی های راحتی سبک می توانند انتخاب مناسبی برای استفاده در روف گاردن باشند.
در طراحی روف گاردن بهتر است تا از گیاهان عطری استفاد شود. این امر باعث می شود تا فضای روف گاردن شما دلپذیرتر گردد. برای این منظور می توانید گیاهانی مانند گل یاس، پیچ امین الدوله، گل رز، گل کلماتیس، آویشن، اسطوخودوس و ... را انتخاب نمایید.
نورپردازی فضای روف گاردن باعث ایجاد منظره ای چشم نواز در شب می شود. از دیدگاه روان شناسی، استفاده از نورپردازی در فضا بر روی احساسات افراد تاثیر می گذارد.
احداث آلاچیق موجب می شود تا ظاهر روف گاردن به شکل چشمگیری تغییر کند. در این حالت از سایبان های چوبی بهره می برند. این امر ظاهری لوکس و مدرن به روف گاردن می بخشد.

مزایای روف گاردن

استفاده از بام سبز در ساختمان ها علاوه بر زیبایی، باعث ایجاد یک فضای دلپذیر برای زندگی و کار افراد می شود. ضمن اینکه کیفیت هوا را بهبود می دهد. این مسئله در مورد شهرهای پرجمعیت بسیار حائز اهمیت می باشد. اجرای روف گاردن تهران کمک بزرگی به زیبایی شهر نموده است.
 گیاهان در هر جایی ( روی دیوار، بام ساختمان یا روی زمین) که کاشته می شوند، توانایی تولید اکسیژن، جذب گرد وخاک و خنک کردن شهر را دارند. آنها می توانند با استفاده از خاصیت تبخیر، در ماه های گرم سال هوای شهر را خنک نمایند. اجرای روف گاردن مشهد به ساکنین این شهر کمک می کند تا از هوای خنک در فصل های گرم سال لذت ببرند.
بام های معمولی نسبت به بام های سبز، قیمت پایین تری دارند. اما هزینه های نگهداری و تعمیر این نوع بام در بلندمدت بیشتر از بام سبز می باشد.
احداث روف گاردن باعث افزایش قیمت و طول عمر بنا می گردد. از دیگر پیامدهای ساخت روف گاردن کاهش دی اکسید کربن و آلودگی هوا است. از مزایای دیگر این طرح می توان به استفاده از فضا، تولید غذا، حفظ رطوبت، عایق صوتی، ترویج سلامتی و ... اشاره کرد. از مهم ترین نتایج طراحی روفگاردن صرفه جویی اقتصادی می باشد.
مزایای روف گاردن

تصاویر روف گاردن

روف گاردن مدرن کوپا
روفگاردن مدرن پروژه مهندس رضا خانی
روف گاردن پروژه مالتیمو

معایب روف گاردن

از معایب روف گاردن می توان به افزایش وزن وارده به ساختمان و فشار سنگین بر تامین آب آن اشاره کرد. در فصولی که بارندگی زیاد است، رشد گیاه افزایش می یابد. در کنار این مسئله مقداری از آب در خاک ذخیره می شود. از طرف دیگر اگر خروجی آب بر روی سقف وجود نداشته باشد، باید یک شیر آب در پشت بام نصب کرد.
معایب روف گاردن
هزینه روف گاردن

هزینه روف گاردن

هزینه های احداث روف گاردن مربوط به هزینه گیاهان، لوازم جانبی، بخش فیلتر و کف سازی می شود. هر چقدر از گیاهان بیشتری استفاده شود، هزینه آن افزایش می یابد. زمانی که بارندگی اتفاق می افتد، مقداری آب در فلاور باکس ها جمع می شود. برای اینکه آب در یکجا نماند و حالت گندیدگی پیدا نکند، از زهکش و فیلترهای مخصوصی استفاده می کنند. این فیلترها کمک می کنند تا آب اضافی از فضای روف گاردن خارج شود.
در تهیه لیست قیمت روف گاردن باید به هزینه این زهکش ها هم توجه نمود. روش کف سازی در انواع بام سبز متفاوت می باشد. در روف گاردن ها از انواع کفپوش ها استفاده می شود. قیمت کفپوش روف گاردن با توجه به جنس، نوع و وزن آن متغیر است. کفپوش ها معمولا در مدل های چوبی، کامپوزیت، پلاستیکی، شن، قلوه های رنگی و تزئینی هستند.

روف گاردن ارزان


برای داشتن یک روف گاردن نیاز به هزینه سنگینی نیست. افراد می توانند با توجه به بودجه خود اقدام به احداث یک روف گاردن نمایند. قیمت طراحی روف گاردن بسته به نوع و تعداد گیاهان، تجهیزات، اندازه ، ابعاد و ...متغیر می باشد. اگر به دنبال طراحی روف گاردن ارزان هستید، می توانید با کارشناسان ما مشورت نمایید.

آبیاری روف گاردن

بهترین روش برای آبیاری روف گاردن ، استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای می باشد. اما به طور کلی روش های آبیاری در روف گاردن به 3 دسته تقسیم می شوند. این روش ها شامل روش آبیاری متراکم، گسترده و نیمه متراکم می شوند.
در هر سه روش میزان تحمل بار بسیار زیاد می باشد. باید توجه داشت که نوع نگهداری، انتخاب گیاه، زیرساخت ها و میزان بودجه از عوامل موثر بر انتخاب روش آبیاری بام سبز می باشند.
نحوه آبیاری روف گاردن
برای آبیاری چمن های روف گاردن بام و بالکن بهتر است از آبپاش های مخفی آبیاری استفاده شود. اما باید توجه داشت که آبیاری به این روش کمی سخت است. دلیل این سختی، عمق کم خاک در سیستم های بام سبز گسترده می باشد.
در واقع می توان گفت که دلیل اصلی این مسئله ، ارتفاع کم آبپاش های مخفی است. این آبپاش ها را می توان برای مناطق کوچک تر به کار برد. همچنین می توان از این آبپاش ها بر روی دیواره های بلند کناره چمن ها استفاده نمود. در یک روش دیگر می توان آبیاری قطره ای را جایگزین این روش آبیاری کرد.
بهترین روش برای آبیاری مرزبام ، استفاده از سیستم آبیاری قطره ای می باشد.
در آبیاری قطره ای ، آب به صورت بهینه مصرف می شود. آبیاری در این روش به آهستگی صورت می گیرد و به بافت گیاه آسیبی وارد نمی کند. برای نصب این سیستم نیاز به هزینه اولیه بالالیی است و به مراقبت مداوم نیاز دارد. از مهم ترین مزایای این روش آبیاری، کاهش قابل توجه میزان هدر رفت آب می باشد.
آبیاری روف گاردن
آبیاری روف گاردن

لوازم روف گاردن

لوازم و تجهیزات روف گاردن به وسایلی گفته می شود که برای احداث بام سبز نیاز است. این لوازم به منظور ایمنی بخشی در کف بام مورد استفاده قرار می گیرند. این وسایل شامل تجهیزات فیلتراسیون، زهکشی، لایه محافظ، ژئوتکستایل، ضد ریشه و عایق می شوند.
افراد بر حسب سلیقه خود از یکسری تجهیزات دیگر مانند آلاچیق، میز و صندلی، باکس های گل و گیاه و ... استفاده می کنند. به طور کلی دقت در انتخاب نوع گیاه، آب کافی، خاک و کود مناسب می تواند برای شما یک روف گاردن منحصر به فرد را ایجاد نماید.  

پلان روف گاردن

برای تهیه پلان روف گاردن در ابتدا میزان بودجه خود را در نظر بگیرید. سپس فضایی را که برای احداث بام سبز در نظر گرفته اید، اندازه گیری کنید. برای رسیدن به یک نتیجه خوب، می توانید المان های مورد نظر خود را انتخاب نموده و سپس در محیط برنامه یا اپلیکیشن اتوکد، یک پلان مناسب را طراحی کنید.
در پلانی که طراحی می کنید، به سیستم لوله کشی و المان های مورد نیاز بر پشت بام توجه داشته باشید. المان هایی مانند انواع کفپوش ها، دیوارپوش ها، آبنما، آبشار سنگی یا صخره ای ، چمن مصنوعی، مبلمان و ... را می توانید به کار ببرید.

چتر روف گاردن

برای تزئین روف گاردن از وسایل مختلفی می توان استفاده نمود. یکی از ساده ترین ابزار کاربردی برای روف گاردن، سایه بان یا چتر روف گاردن می باشد.  سایه بان چتری وسیله ای است که برای محافظت از باران و نور خورشید به کار می رود. جنس پارچه این چترها از نوع نسوز و ضدآب می باشد. برای هم خوانی با فضای روف گاردن می توانید از رنگ های متنوع این چتر استفاده نمایید.
قیمت چتر روف گاردن به عوامل مختلفی مانند نوع چتر، جنس پارچه ، جنس بدنه، ابعاد و اندازه چتر بستگی دارد. قیمت چترهای برقی نسبت به نوع دستی بیشتر می باشد. در ضمن قیمت چتر بسته به ضدآب بودن پارچه، غیر قابل اشتعال بودن، سبک و قابل حمل بودن، کیفیت و ماندگاری متغیر است.

نرده روف گاردن

در برخی مواقع از نرده ها در طراحی بام سبز استفاده می شود. هدف از نصب نرده ، ایجاد حریم خصوصی می باشد. گاهی اوقات نرده ها را برای کاربردهای خاصی نصب می کنند. برخی از افراد جنبه تزئینی نرده را در نظر می گیرند و با این هدف آن را نصب می کنند. جنس نرده ها معمولا از چوب می باشد. البته نرده های فلزی و آلومینیومی هم مورد استفاده قرار می گیرند.

سقف روف گاردن

معمولا روف گاردن فضایی است که در برابر تابش نور و حرارت قرار دارد. برای محافظت در برابر تابش مستقیم خورشید و جلوگیری از سوختگی اقدام به نصب سقف برای روف گاردن می کنند.
 سقف هایی که  برای روف گاردن به کار می روند، در دو دسته متحرک و ثابت تقسیم بندی می شوند. نوع متحرک آن به صورت دستی و یا ماشینی باز و بسته می شود.
سقف ها را از نظر جنس به سقف پلی کربنات، پارچه ای، شیشه ای و چوبی تقسیم می کنند.
سقف روف گاردن
مجوز روف گاردن

مجوز روف گاردن

زمانی که ساختمان ها فرمان ساخت روف گاردن را دریافت می کنند، باید به شهرداری مراجعه نموده و برگه دستور روف گاردن را دریافت نمایند. این فرمان را باید به برگه فرمان ساخت ساختمان الحاق کنند. درانتها آن را بر روی پروانه ساختمانی صادر شده قبلی ثبت نمایند.
طبق قوانین و ضوابط شهرداری، به ازای هر مترمربع فضای سبز گسترده در روف گاردن، یک مترمربع به وسعت مجاز اضافه خواهد شد.
بر اساس این ضوابط به ازای هر مترمربع فضای سبز نیمه متراکم، به وسعت مجاز دو مترمربع افزوده می شود.
در مورد فضاهای سبز متراکم ، به ازای هر مترمربع فضای سبزسه متر مربع به وسعت مجاز اضافه خواهد شد.
شهرداری برای تشویق مردم به احداث روف گاردن، شرایطی را فراهم نموده تا متقاضیان بتوانند نسبت به کسر فضای باز ساختمان خود اقدام نمایند. در این حالت هزینه 5 متراز واحد دریافت می شود و 3 برابر آن روف گاردن در نظر گرفته می شود.
افرادی که یک طبقه غیر مسکونی بر روی ساختمان خود دارند، می توانند از آن به عنوان سالن ورزشی یا اجتماعات استفاده نمایند. البته باید تمام شرایط و ضوابط را رعایت کنند. 30 درصد   این فضا باید به سالن اختصاص داده شود. ضمن اینکه باید از لبه های ساختمان فاصله داشته باشد.
شهرداری در برنامه های آینده خود مقرر داشته است که بخشی از فضای زمین ها به فضای سبز و روف گاردن اختصاص یابند. این مسئله در برنامه های آینده شهرداری اجرا خواهد شد.

روف گاردن پشت بام

بسیاری از افراد با استفاده از طرح های ساده ای مثل استفاده از گلدان یا فلاور باکس، پرورش سبزیجات دلخواه و ایجاد یک کافه شخصی کوچک، پشت بام خانه خود را به یک روف گاردن زیبا تبدیل کرده اند. در صورتی که تصمیم به اجرای روف گاردن دارید، حتما از افراد متخصص و حرفه ای کمک بگیرید.
روف گاردن ساده
برای اینکه یک روف گاردن ساده داشته باشید، در ابتدا باید یک طراحی مناسب برای آن صورت بگیرد. در مرحله بعد باید فونداسیون اجرا شود. در ادامه این مرحله نیاز به نصب تاسیسات است. پس از آن محیط کشت برای گیاهان آماده می شود. وقتی که انواع مناسبی از گیاهان انتخاب شدند اقدام به کاشت می شود.  چیدمان مبلمان و سایر المان ها (مانند نورپردازی)  طوری صورت می گیرد که بین آنها هماهنگی وجود داشته باشد. این امر تاثیر زیادی بر زیبایی بیشتر فضا دارد.
مجوز روف گاردن
مجوز روف گاردن

لایه بندی روف گاردن

روف گاردن از چندین طبقه یا لایه تشکیل شده است. به طور کلی بر روی سطح پشت بام، لایه های ضدآب، عایق (حفاظتی)، لایه زهکشی، ژئوتکستایل، خاک و پوشش گیاهی قرار می گیرند.
لایه ضدآب :
نکته مهمی که در ساخت روف گاردن باید به ان توجه نمود، این است که پشت بام باید ضدآب باشد و مانع از نفوذ رطوبت گردد. این لایه بر روی سطح پشت بام و مناطق کاشت گیاه به کار می رود. برای نصب این لایه دقت کنید، چون دسترسی به این لایه به سادگی امکان پذیر نیست.
لایه عایق :
این لایه در برابر بخار و نوسانات دمایی از روف گاردن محافظت می کند. همچنین باعث استحکام روف گاردن هم می شود. لایه عایق از صفحات پلی استرین (یونولیت) یا صفحات پلی یورتان تشکیل شده است. این صفحات عایق خوبی هستند و طوری به یکدیگر متصی می شوند که امکان عبور آب و رسیدن به سیستم زهکشی را به سادگی فراهم می کنند.
لایه زهکشی :
این لایه باعث می شود تا آب موجود در پوشش گیاهی به سرعت تخلیه و به سمت سیستم زهکشی هدایت شود. همچنین با استفاده از این لایه می توان آب اضافی را به سیستم زهکشی هدایت نمود. در اجرای این بخش باید شیب زمین و لایه زهکش به دقت اندازه گیری شود.
لایه ژئوتکستایل :
برخی افراد این لایه را با عنوان لایه فیلتر می شناسند. هدف از ایجاد این لایه جدا کردن لایه های پوشش گیاهی و زهکشی است. لایه ژئوتکستایل مانع از ورود خاک و ذرات ریز به سیستم زهکشی می شود. این امر موجب افزایش کارایی لایه زهکشی می گردد. از دیگر مزایای آن جلوگیری از کاهش سریع آب در لایه پوششی گیاه می باشد.
لایه خاک و پوشش گیاهی :
ضخامت این لایه در روف گاردن های مختلف متغیر است. این امر بستگی به نوع روفگاردن (متمرکز، گسترده یا ترکیبی) دارد. طراحی این مرحله  با توجه به سلیقه شما و طراح صورت می گیرد. می توانید از بوته های فشرده ، درختچه های زیاد و یا از یک پوشش گیاهی ساده استفاده نمایید.
باید این نکته را ذکر کرد که تعداد لایه های روفگاردن به موارد بالا محدود نمی شود. با توجه به طراحی و بودجه موردنظر می توان از لایه های دیگری مانند لایه عایق اضافی، روکش فرسایش و لایه حفظ بخار آب آبیاری هم استفاده کرد. به کار بردن این لایه ها ضرورتی ندارد. اما در صورت استفاده از آنها، کیفیت و عملکرد سیستم بهبود می یابد.

گیاهان مناسب برای روف گاردن

گیاهان مختلف را با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی انتخاب می کنند. برخی از افراد گیاهانی را با هدف پوشاندن سطح خاک خریداری می کنند. از این گیاهان می توان به ناز ژاپنی، یال اسبی و لیزوماکیا اشاره کرد.
در برخی از موارد گیاهان بالارونده، پیچ و رونده برای روف گاردن انتخاب می شوند. این گیاهان به منظور پوششی  بر روی دیوارها، لبه پشت بام سبز، تزیین بالکن و طراحی تراس به کار می روند از نمونه های آن می توان شیرخشت، پیچ امین الدوله، پیچ گلیسین و سایر پیچ ها را نام برد.
گاهی اوقات از گیاهان همیشه سبز برای کاشت د روف گاردن استفاده می شود. این گیاهان مقاوم بود و جزو سوزنی برگ ها هستند. کامیس پاریس نمونه ای از این گیاهان می باشد.
در طراحی برخی از روف گاردن ها از گیاهان معطر استفاده می شود. این گیاهان فضایی زیبا و دلپذیر را ایجاد می کنند.
فاکتورهایی مانند نوع اقلیم، میزان نور، نیاز آبی گیاه، عمق خاک، حساسیت به باد و .... در انتخاب نوع گیاه موثر هستند.
گیاهان مناسب روف گاردن
نگهداری از روف گاردن

نگهداری از روف گاردن

برای اینکه همواره بام سبز شما از طراوت و زیبایی برخوردار باشد، باید در جهت نگهداری از آن تلاش کرد. در این راه نیاز به صرف وقت و هزینه می باشد. میزان وقت و هزینه بستگی به متراژ روف گاردن و نوع گیاهان آن دارد.
نگهداری از روف گاردن شامل اموری مانند آبیاری، کوددهی، نابودی علف های هرز، آب و خاک، المان های طراحی ، مالچ پاشی، نگهداری از انواع چوب ها، انتخاب گونه های مناسب گیاهی، هرس گیاهان و ... می شود.

سوالات متداول

قیمت روف گاردن چگونه محاسبه می شود؟
قیمت روف گاردن با توجه به نوع طراحی آن متفاوت است. این مبلغ بر اساس طرح درخواستی مشتری یا طرح ارائه شده توسط معمار تعیین می شود. افراد می توانند بر اساس میزان بودجه خود از یک طرح مناسب استفاده نمایند.
شما می تواید با توجه به بودجه خود، تغییراتی را در طرح ایجاد نمایید. از این طریق قیمت روفگاردن را کاهش یا افزایش دهید.
سوالات روف گاردن

آدرس

تهران - خیابان ظفر- فرید افشار- آرش شرقی- نور بهشت غربی پلاک 3 - واحد 4

خدمات روف گاردن

شماره های تماس

شماره های تماس دفتر مرکزی
22923836 - 22923837
22251925 - 22251915
09123078043

نمایندگی ها

مشاهده نمایندگی های بین المللی
مشاهده نمایندگی های داخلی
Image