مجموعه مقالات

گیاهان بام سبز (روف گاردن) را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

گیاهان بام سبز (روف گاردن) را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

امروزه گیاهان بام سبز برای ایجاد دکورهای زیبا در بسیاری از اماکن و ساختمان ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شما دوست دارید چه نوع گیاهانی در بام سبز خانه خود داشته باشید؟ برخی از افراد ترجیح می دهند از گیاهان همیشه سبز استفاده کنند، در حالی که بعضی به بوی خوش و گل های رنگارنگ اهمیت می دهند. در بام سبز، گیاهان دارویی، پوششی، همیشه سبز، درختچه، برخی درختان و ... را می توان کشت داد.

در این مقاله می خواهیم در مورد نحوه انتخاب گیاهان بام سبز با شما صحبت کنیم. در هر کجای کشور که ساکن هستید، می توانید با توجه به شرایط اقلیمی منطقه خود، گیاهان مناسبی را انتخاب نمایید. با ما همراه باشید.

بهترین گیاهان بام سبز

یکی از مهم ترین مراحل اجرای روف گاردن، انتخاب گیاهان آن می باشد. در این زمان باید به عوامل مختلفی مانند نور محیط ، نیازهای آبی گیاه و زمان بندی موردنیاز، شرایط اقلیمی منطقه، ریشه دوانی گیاه، عمق خاک مورد نیاز گیاه، دوام گیاه در دماهای مختلف، طیف رنگی گل ها و برگ های گیاه، نحوه مراقبت و تغذیه گیاه، حساسیت های آن و ... توجه نمود.

اگر در زمان احداث روف گاردن، این فاکتورها مد نظر قرار گیرند، هزینه های بام سبز کاهش می یابند. علاوه بر این می توان از یک پشت بام سبز در چهار فصل سال لذت برد. در بین این فاکتورها، نور و آبیاری در اولویت قرار دارند.

در طراحی بام سبز می توان از گل های بوته ای، فصلی، درختان میوه، زینتی، درختان دائما سبز، گونه های مختلف کاج، سرو، بن سای، کاکتوس و... استفاده نمود. البته باید در زمان کاشت این گیاهان به فاکتورهایی که نام برده شد، توجه کرد.

گیاهان بام سبز مناسب برای محیط بیرونی

گیاهانی را می توان در محیط بیرونی کاشت که با اقلیم منطقه تطابق داشته باشند و در مقابل شرایط آب و هوایی ( نور، رطوبت، باد و ...) مقاومت کنند. این گیاهان دارای شاخ و برگ های زیاد و ریشه های به هم پیوسته ای می باشند.

گیاهان بام سبز مناسب برای محیط داخلی

این گیاهان نسبت به شرایط آب و هوایی حساس هستند و نمی توانند تغییرات آن را تحمل نمایند.

انواع گیاهان روف گاردن

گیاهان پوششی

گیاهانی هستند که به سرعت رشد می کنند و برای پوشاندن سطح خاک به کار می روند. ارتفاع گیاهان پوششی زیاد نیست و به راحتی می توانند با شرایط جوی سازگار شوند. این عامل موجب می شود تا نیازی به نگهداری و مراقبت زیاد نداشته باشند. اگر شما هم فرصت یا حوصله رسیدگی به گیاهان روف گاردن خود را ندارید، این گیاهان انتخاب مناسبی برای کشت در بام سبز شما هستند. شما می توانید برای پوشش سطح خاک روف گاردن، بین قسمت های چمن کاری یا گل کاری شده از این گیاهان استفاده نمایید. از انواع گیاهان پوششی می توان به ناز ژاپنی، یال اسبی، لیزوماکیا و ... اشاره کرد.

ناز ژاپنی

این گیاه به سرعت بر روی خاک گسترش می یابد.علاوه بر این، گزینه ی مناسبی برای پوشش دادن به گلدان های آویز، لبه دیوارها و ایوان ها محسوب می شود. برای گلدهی نیاز به نور مستقیم و زیاد دارد. اگر برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار بگیرد، گل های قرمزی می دهد و برگ های آن ریز می شوند. در تابش کم نور خورشید، گل ها به رنگ بنفش در می آیند. در صورتی که در سایه قرار بگیرد، گل دهی آن متوقف و اندازه برگ ها درشت می شوند. بهترین خاک برای رشد آن پیت ماس یا خاک برگ همراه با کود دامی پوسیده می باشد.

یال اسبی

این گیاه با نام انگلیسی mondo grass و نام علمی Ophiopogon japonicus شناخته می شود. یال اسبی ، یک گیاه دائمی، همیشه سبز و به شکل یک توده فشرده از برگ های سبز تیره می باشد. پس از کاشت، با استفاده از ساقه های زیرزمینی گسترش پیدا می کند. ارتفاع چمن یال اسبی به 15 الی 20 سانتی متر می رسد. گل های یاسی کمرنگ آن را می توانید در تابستان بر روی سنبله های کوتاه و در میان برگ ها مشاهده نمایید. اگر در مناطقی که تابستان خنک دارند، کاشته شود، می توان آن را در نور کامل کاشت. این گیاه، نسبت به خشکی و سرما مقاوم است. شرایط مناسب برای رشد آن، قرار گرفتن در نور کامل و نیمه سایه می باشد.

لیزوماکیا

یک گیاه گلدار است که سرعت رشد بالایی دارد. این امر باعث می شود تا گیاه در مدت زمان کوتاهی بتواند سطح موردنظر شما را پوشش دهد. لیزوماکیا در مقابل شرایط محیطی مقاوم می باشد و گیاهی بسیار سازگار است. به راحتی می توان از آن نگهداری کرد. علاوه بر زیبایی، دارای خواص درمانی نیز می باشد. این گیاه، دارای برگ های گرد، پرزدار و کوچک با ترکیب رنگی سبز و زرد است. نیاز به نور مستقیم دارد و نسبت به رطوبت و نم خاک حساس می باشد. در صورت مناسب بودن رطوبت خاک، به سرما نیمه مقاوم تا مقاوم می باشد. در استان های شمالی ایران، علف هرز زیاد رشد می کند. به همین دلیل، کاشت چمن توصیه نمی شود. اگر در شمال کشور ساکن هستید می توانید به جای چمن از لیزوماکیا استفاده نمایید. خاک مناسب برای آن خاک معمولی همراه با خاک برگ یا خاک معمولی و خاک برگ و پیت ماس می باشد.

گیاهان رونده

این نوع گیاهان برای پوشش لبه پشت بام، دیوار، تزئین بالکن و طراحی تراس به کار می روند. سرعت رشد آنها بالا است و با هر نوع شرایطی سازگار می شوند. شما می توانید مسیری را برای رشد گیاهان رونده انتخاب کنید تا گیاه در همان مسیر رشد کند. ویژگی بارز گیاهان رونده، رشد طولی آنها می باشد. از گیاهان رونده می توان در طراحی روف گاردن و دیوار سبز استفاده نمود.

پیچ امین الدوله

گیاهی رونده، معطر با گل هایی سفید و زرد می باشد. پیچ امین الدوله در نور کم، نیمه سایه و گاهی اوقات در سایه کامل گل می دهد. البته گل دهی آن در سایه کامل به تاخیر می افتد. این گیاه نسبت به کم آبی دوام می آورد و شاخه های بالغ آن می توانند بدون آب هم برای مدت طولانی دوام بیاورند. در مورد شاخه های جوان و نورسته بهتر است تا آبیاری به صورت منظم صورت گیرد. خاک قلیایی همراه با زهکش خوب، شرایط مناسبی برای رشد پیچ امین الدوله فراهم می کند.

شیرخشت

در فارسی به آن شیر خشک و در انگلیسی cotoneaster horizontalis گفته می شود. جزو گیاهان گلدار و از خانواده گل سرخیان می باشد.  انواع مختلف آن در فصل بهار گل های کوچکی تولید می کنند. افراد زیادی به دلیل خوشه های میوه شیر خشت، آن را پرورش می دهند. در مناطق خنک و مرطوب رشد خوبی دارد. در مقابل گرما و بی آبی مقاومت می کند. البته بوته های جوان و تازه کاشته شده نیاز به آبیاری منظم دارند. برای پرورش گونه های مختلف شیرخشت نیاز به خاک زراعی و حاصلخیز می باشد. در مورد برخی گونه های برگ ریز مانند C.conspicus نیاز به تقویت دائمی خاک می باشد.

گیاهان عطری

در مناطقی که آفتاب خوبی در طول روز دارند، از گیاهان عطری استفاده می شود. برای کشت گیاهان عطری روی پشت بام ها، به عملیات نقشه برداری و محاسبات دقیق نیاز است. اگر تمایل دارید فضای روف گاردن شما خوشبو و عطرآگین باشد، می توانید گیاهان عطری مختلفی را در آن کشت دهید. برخی از گیاهان عطری رونده هستند و مانند پیچک رشد می کنند.

مرزنجوش وحشی

معمولا با نام پونه کوهی شناخته می شود. در صورت کاشت، عطر خاصی به روف گاردن شما می دهد. مرزنجوش وحشی تا ارتفاع 12-10 سانتی متر رشد می کند.

آویشن باغی

گیاهی است که دارای برگ های کوچک و نیزه ای می باشد. آویشن باغی نیاز به هوای گرم و نور کافی دارد و خشکی و کم آبی را به راحتی تحمل می کند. اگر می خواهید روف گاردن لوکسی داشته باشید، از کاشت این گیاه غافل نشوید.

گیاهان همیشه سبز، بهترین گزینه برای کاشت در پشت بام سبز

این دسته از گیاهان در طول سال سبز هستند و دارای برگ های سوزنی و مقاومی می باشند. از این گیاهان به عنوان بهترین گزینه برای روف گاردن یاد می شود. گیاهان سوزنی برگ به خوبی رشد می کنند و با شرایط محیطی سازگار می شوند.

گیاه کامیس پاریس

یک درختچه زینتی و همیشه سبز است که ریشه های عمیق و قوی دارد. این عامل موجب می شود تا در مقابل بادهای شدید مقاومت خوبی داشته باشد. کامیس پاریس می تواند تا دمای منفی 23 درجه را تحمل کند. به طور کلی، هوای خنک را می پسندد. این گیاه نیاز به آفتاب مستقیم و آبیاری مناسب دارد.

اسطوخودوس

این گیاه را می توان در روف گاردن های نیمه انبوه کاشت. اسطوخودوس گیاهی معطر و از خانواده نعنا می باشد. شاخ و برگ این درختچه معطر به رنگ سبز تیره است. از ویژگی های این گیاه می توان به قدرت تحمل بالای آن در شرایط آب و هوایی طوفانی و خشک اشاره کرد. معمولا تا ارتفاع 60-30 سانتی متری رشد می کند. گاهی اوقات، ارتفاع آن به 2 متر هم می رسد.  این گیاه در مناطقی که زمستان سرد و تابستان خنک دارند، رشد می کند. اسطوخدوس را می توان  در تهران، کرج، اصفهان، فارس و اراک کاشت.

گیاهان مناسب برای روف گاردن در مناطق گرم و خشک

بیشتر مساحت ایران در مناطق گرم و خشک قرار دارد. میزان بارندگی در اکثر نواحی کشور به شدت پایین می باشد. به همین دلیل مدت زیادی است که تمام نقاط کشور با مشکل خشک سالی روبه رو شده اند. بنابراین باید در انتخاب گیاهان روف گاردن، به مقاومت آنها در برابر خشکی دقت نمود. انتخاب این نوع گیاهان، موجب کاهش هزینه های نگهداری و صرفه جویی در مصرف آب می شود.

گیاه طاووسی

یک گیاه مناسب برای مناطق گرم و خشک می باشد. به عنوان یک گزینه مناسب در روف گاردن به کار می رود. گلدهی این گیاه در بهار است و تا ارتفاع 2 متر هم می تواند رشد کند.

گیاه گل کاغذی

نوعی درختچه است که برای کاشت در محیط روف گاردن به کار می رود. معمولا در تمام طول سال می توان گل های آن را مشاهده نمود. به همین دلیل بسیاری از افراد برای تزئین روف گاردن خود از این درختچه استفاده می کنند. گیاهی رونده است که برای رشد خود نیاز به خاک کمی اسیدی و زهکشی خوب دارد. اگر تمایل به کاشت گل کاغذی دارید، توصیه می کنیم آن را در کنار دیوارها بکارید تا فضای کافی برای بالا رفتن داشته باشد.

درختچه توری

این گیاه نیاز به نور مستقیم و اقلیم گرم و خشک دارد. بنابراین در ایران به خوبی رشد می کند. از انواع آن می توان به نوع خزان پذیر و همیشه سبز اشاره کرد. گل های این درختچه پس از گلدهی، تا دو ماه در روی گیاه دیده می شوند.

درختچه سه رنگ (فوتینا)

یک درختچه همیشه سبز می باشد. این گیاه، برگ های سبز، گل های سفید و شاخه های قرمز دارد. کاشت این گیاه در روف گاردن، فضایی چشم نواز ایجاد می کند. فوتینا نور مستقیم را می پسندد و بیش از یک متر رشد می کند.

گیاه گل مرجان

برای کاشت در مناطق گرم و خشک مناسب است. شاخه های گل دهنده این گیاه با گذشت زمان، به رنگ قهوه ای درمی آیند و بعد از جوانه دهی از بین می روند. سپس شاخه های قوی از قسمت ریشه یا انتهای ساقه رشد می کنند. وقتی که گیاه در دوره رشد قرار دارد، گل ها از بین می روند. در حالی که برگ های سبز تیره آن تا فرا رسیدن پاییز باقی می مانند. گل مرجان نسبت به خشکی مقاومت خوبی دارد. بهترین شرایط برای رشد آن، نواحی مرطوب و معتدل یا گرم می باشد. این گیاه برای رشد به نور کامل احتیاج دارد. 

گیاه مورد

بسیاری از افراد این گیاه را برای گل، میوه، شاخه و برگ خوشبوی آن پرورش می دهند. در اواسط بهار تا اوایل تابستان می توان گل های سفید و معطر گیاه مورد را مشاهده کرد.

گیاهان مناسب برای روف گاردن در مناطق استوایی و حاره ای

کاکتوس گیاهی است که می توان آن را در مناطق استوایی و حاره ای مانند جنوب ایران کاشت. این گیاه نیاز آبی کمی دارد. به همین دلیل در مناطق گرمسیری کشت می شود.

گیاهان چند ساله برای کاشت در پشت بام سبز

اگر جزو افرادی هستید که فرصت کافی برای رسیدگی به گیاهان بام سبز را ندارید، می توانید گیاهان چند ساله را برای کشت در روفگاردن خود انتخاب نمایید. این کار موجب کاهش هزینه ها می شود.

آویشن

این گیاه رشد خوبی دارد و قادر است تا سطح زمین را پوشش دهد. به عنوان یک گیاه خزنده و مقاوم شناخته می شود. آویشن، گل هایی به رنگ صورتی یا بنفش کمرنگ دارد و عطر آن موجب جلب توجه زنبورهای عسل می شود. این گیاه می تواند در هر نوع آب و هوایی رشد کند.

میخک

یک گیاه چندساله است که شاخه های منشعبی دارد. دو رقم کم پر و پر پر آن وجود دارند. لبه گلبرگ میخک، دندانه دار است. این گل به رنگ های بنفش، صورتی، قرمز، سفید، نارنجی و ... دیده می شود. گل میخک در نور کامل یا نیم سایه گل می دهد. باید به صورت منظم و متوسط آن را آبیاری نمود.

گل استکانی

این گیاه بسیار زیبا می باشد و گل هایی شبیه به استکان دارد. گل استکانی دارای گونه های زیادی می باشد. برای رشد و گل دهی، به آبیاری منظم و نور مستقیم نیاز دارد. این گیاه در هوای معتدل تا گرم به رشد خود ادامه می دهد.

زیبایی روف گاردن با کاشت گیاهان وحشی

مینای دائم

از جنس آستر می باشد و قادر است تا شرایط آب و هوایی سخت و خاک سبک را تحمل کند. این گیاه، شکوفه هایی به رنگ های صورتی، سفید، بنفش، سیاه و سفید تولید می کند.

بومادران

یک گل وحشی است که ارتفاع آن به 20 الی 90 سانتی متر می رسد. برگ های آن شبیه سرخس و کرکی می باشند. گل های بومادران به رنگ سفید و معطر می باشند. در صورتی که این گیاه را برای کاشت در روف گاردن خود انتخاب نمودید، انتظار حضور پروانه ها و حشرات را داشته باشید. بومادران به عنوان یک منبع مهم تغذیه برای حشرات و زنبورها محسوب می شود.

سخن پایانی

شما می توانید گیاهان مورد علاقه خود را در روفگاردن کشت دهید. اما همواره به نکات گفته شده در انتخاب گیاهان توجه نمایید. هر گیاهی، زیبایی خاص خود را دارد اما با توجه به تفاوت نیازهای گیاهان با یکدیگر، نمی توان آنها را در هر اقلیمی کشت داد. توصیه می کنیم در زمان انتخاب نوع گیاهان روفگاردن از نظرات کارشناسان این حوزه استفاده نمایید. این کار موجب می شود تا اطلاعات کافی را در مورد بهترین گیاهان روف گاردن به دست آورید و بتوانید از یک بام سبز زیبا در تمام طول سال لذت ببرید.

تماس با ما

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آدرس

تهران - خیابان ظفر- فرید افشار- آرش شرقی- نور بهشت غربی پلاک 3 - واحد 4

خدمات روف گاردن

هزینه اجرای بام سبز
نگهداری بام سبز

شماره های تماس

شماره های تماس دفتر مرکزی
22923836 - 22923837
22251925 - 22251915
09123078043

خدمات دیوار سبز

جزئیات اجرای دیوار سبز
نگهداری دیوار سبز

نمایندگی ها

مشاهده نمایندگی های بین المللی
مشاهده نمایندگی های داخلی
Image