روفگاردن به سبک کلاسیک (اروپایی)

بازدیدها: 311

روف گاردن یا بام سبز به سبک کلاسیک

 

روف گاردن به سبک کلاسیک از جمله مواردی هست که امروزه بسیار مورد توجه و علاقه ساختمان ساز ها قرار گرفته . ولی سوالاتی در ذهن پدیدار می شود که به موارد زیر بخشی از آنهاست .

روف گاردن در سبک کلاسیک چیست  ؟ روف گاردن کلاسیک چطور طراحی می شود ؟ چگونه بام سبز خانه خود را توسط یک اجرای هوشمندانه به محوطه ای شبیه به محوطه های سبز کاخ های عظیم بدل کنیم ؟   قبل از آنکه به بررسی طراحی و اجرای روف گاردن به سبک کلاسیک بپردازیم ، لازم هست تا کمی بیشتر در مورد این سبک آشنا شویم .

 

در مورد معماری کلاسیک چه می دانید؟

معماری کلاسیک سبکی است که از معماری روم و یونان به وجود آمده است . بعد از معماری کلاسیک بسیاری از سبک ها از عناصر آن استفاده کرده و باعث احیای مجدد معماری کلاسیک شدند که از جمله آنها می توان به معماری نئوکلاسیک اشاره کرد.

 

 

پروژه بام سبز و روف گاردن مجری روف گاردن - شرکت ویدکو

پروژه بام سبز و روف گاردن
مجری روف گاردن – شرکت ویدکو

دوره های معماری کلاسیک

معماری کلاسیک یونان شامل دوره های مختلفی است :

– دوران و شیوه هندسی

– دوران کهن

– دوره کلاسیک

– دوره هلیسم

ویژگی های معماری کلاسیک

ویژگی اصلی معماری کلاسیک هماهنگی و تناسب است. در دوره کلاسیک ستون سازی وارد حیطه بنا سازی شد. در معماری کلاسیک بنا ها طوری ساخته شده اند که ورودی ها دارای ستون‌های بلند هستند. ستون های تزیین شده از خصوصیات اصلی این سبک هستند به طوری که بسیاری این سبک کلاسیک را به ستون ها و تزئینات خاصشان می شناسند. این ستون‌ها قامت دار سقف های بلند نیز می خواهند. از دومین خصوصیات معماری کلاسیک داشتن سقف بلند است. که بر جلال و شکوه فضای کلاسیک می‌افزاید. داشتن سقف بلند در معماری کلاسیک باعث شده طراحان از این ویژگی استفاده کنند و از عناصر شلوغ بهره بگیرند .

شیوه های معماری کلاسیک

شیوه های سبک کلاسیک دوریک ،  یونیک و کرنتین هستند که برگرفته از اجزای بدن انسان بودند.

معماری کلاسیک دوریک:

کاملا رسمی با ساختمان های بلندی که از سطح زمین بالاتر هستند . ستون ها از پایین به بالا باریک می شوند ویا بدنه ستون از پایین به بالا باریک شده و در قسمت میانی محدب شده و سر ستون ساده و بی تزئین نسبت ارتفاع به قاعده، ۶ به ۱

معماری کلاسیک یونیک:

ستون باریک و بلند با سر ستون پیچ خورده و حلزونی شکل هستند.  طرح ستون این سبک برای بیننده از هر طرف یکسان دیده می شود. نسبت ارتفاع به قاعده ستون در این شیوه ۱ به ۱ و ۱۸ به ۱ یعنی نسبت به ستون دوریسی بلندتر است و تعداد شیارهای روی بدنه ستون نیز ۲۶ عدد است. مهمترین عاملی  که تفاوت دوریک ویونیک را مشخص می کند ، تغییر شکل سر ستون است. ستون سنگی در سبک یونیک به جای اینکه مستقیماً روی سکوی پله دار قرار گیرد بر روی پایه ستون دایره شکلی که از سنگ یک پارچه تراشیده شده و دارای فرو رفتگی هایی نیز می باشد قرار می گیرد.

معماری کلاسیک کرنتین:  

برای نخستین بار از کرنتین برای ستون ها در داخل معابد استفاده شد. سر ستون ها به شکل کاسه زنگ رو به بالا بودند.

بناهای مهمی در معماری کلاسیک بنا شدند که از اهمیت ویژه ای برخوردارند .مانند شهر آکروپل یا ارگ آتن که روی آنها اقدامات خاص معماری اعمال شد . معبد پارتنون به سرپرستی فیدیاس و دو معماری های دیگر معبد الهه آتنا و معبد ارختئوم در دوره معماری کلاسیک بسیار پیشرفت داشتند .سنگ های آنها را تراش دادند و با متریال فلزی بسیار زیبا تر کنار هم قرار دادند.

 

روف گاردن کلاسیک 

 

در سبک روف گاردن یا بام سبز کلاسیک همانند معماری کلاسیک عظمت و شکوه دیده می شود و می توان به راحتی در  روف گاردن کلاسیک ابهت را ملاحظه نمود .  در واقع  سبک کلاسیک در تمامس شاخه های خود رشد تمدن یونان باستان و رم باستان را در دل خود جای داده . در سبک کلاسیک عمپما بناها عمدتا شامل تعداد زیادی ستون است که با طراحی کلاسیک ساخته شده است استفاده از مجسمه های کلاسیک سنگی از دیگر ویژ گیهای مهم این سبک است. تأثیر  معماری کلاسیک و اصول طراحی که در آن بکار رفته، هنر معماری دوره مدرن را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

روف گاردن و بام سبز - Semi-intensive Green Roof

روف گاردن و بام سبز – Semi-intensive Green Roof

تعریف پایه ای معماری کلاسیک

معماری کلاسیک گونه ای از معماری است که از عناصر برگرفته از معماری دوران کلاسیک روم و یونان تشکیل شده است. | سبک های معماری زیادی از معماری کلاسیک الهام گرفته اند. اکثر سبک های معماری که پس از رنسانس در اروپا زاده شده اند میتوانند از جمله زیر شاخه های معماری کلاسیک محسوب شوند.

چکیده ای از ویژگی های روف گاردن به سبک کلاسیک 

 

  • نظم، تقارن و تعادل در طراحی روف گاردن از ویژگی های اصلی این سبک به شمار میرود.
  • سبک روف گاردن کلاسیم معروف به سبک سلطنتی و تجمل گرایی گذشته (دوران روم و یونان باستان) می باشد .
  • وجود نقطه کانونی در روف گاردن مانند آلاچیق  و مسیر های نشیمن در طراحی روف گاردن بسیار مهم می باشد .
  • استفاده از رنگ ها و متریال طبیعی از جمله سنگ و چوب های رستیک در روف گاردن و بام سبز
  • استفاده از تزیینات بی شمار در روف گاردن به طوریکه در تضاد با سبک مینیمال می باشد. ( البته می توان از سیک کلاسیک مینیمال در طراحی روف گاردن استفاده نمود. )

سبک کلاسیک در روف گاردن بر اساس نظم، تقارن و تعادل است که مربوط به آرمانهای امپراتوری یونان و روم است. طراحی روف گاردن به سبک کلاسیک با هماهنگی، تقارن، دقت زیاد و ظرافت معروف است که ویژگی کلیدی و اصلی این سبک تقارن است. که همه این ویژگی ها از ابتدا و از کوچکترین بخش ها تا آخرین و پیچیده ترین جزئیات کار به صورت کاملا دقیق، درست و ظریف پیش می رود.

عنصر اصلی در سبک روف گاردن کلاسیک، استفاده از نقطه کانونی در به ویژه در مرکز روف گاردن می باشد .  که اطراف این مکان کانونی که عموما آلاچیق یا نشیمنگاه بام سبز است   با تعادل بصری شکل می گیرد . استفاده از المان های کلاسیک مانند شومینه ، ستون ها ، مجسمه ها ، صندلی های سنگی و کلاسیک ، هزاره های دیواره ها و…  جز موارد ضروری و لاینفک  روف گاردن کلاسیک به شمار می رود.

ستون یکی از مهمتریم المان های روف گاردن به سبک کلاسیک می باشد و از ویژگی های سبک کلاسیک در روف گاردن است که مربوط به دوره معماری یونانی و رومی می شود. به این ترتیب خطوط عمودی در فضاهای روف گاردن، بر روی دیوارها و یاجان پناه ها میتوانند این ویژگی را نشان دهند و آن را تکرار و تاکید کنند.

 

دسته بندی روف گاردن به سبک های کلاسیک اروپایی :‌

  • روف گاردن به سبک انگلیسی
  • روف گاردن به سبک فرانسوی
  • روف گاردن به سبک ایتالیایی

 

روف گاردن الماس آسمان - Diamond Sky Green Roof

روف گاردن الماس آسمان – Diamond Sky Green Roof
پروژه روف گاردن الماس آسمان – خیابان نفت شمالی –