وبلاگ

دیوار سبز لابی از چیستی تا طراحی و اجرا

دیوار سبز لابی

دیوار سبز لابی ، دیوار سبز یا گرین وال (green wall) چیست؟ شاید برای شما سوال باشد که این نوع دیوار چه ویژگی هایی دارد، چرا ازآن استفاده می‌شود و چرا تا این اندازه مورد توجه عموم است.

با ما همراه باشید تا در این مقاله به جواب سوال های خود برسید.
لابی مهم ترین بخش ساختمان های بزرگ است که به طور معمول در طبقه اول یعنی همکف قرار دارد و ساکنان ساختمان یا همه ی افراد برای وارد شدن به ساختمان باید ابتدا از لابی عبور کنند.
لابی در مقابل دید همه قرار دارد چرا که اولین محل حضور افراد برای داخل شدن به ساختمان است، به همین سبب باید زیبا باشد و زیبایی آن مهم است، دیوار سبز لابی یکی از بهترین راهکارهای زیبا کردن آن می‌باشد.
لابی گاردن (لابی سبز) امروزه ضروری به نظر می‌رسد، زیرا وجود یک فضای سبز در آپارتمان ها برای دورهمی و برگزاری اجتماعات خانوادگی و دوستانه، تفریح، استراحت و… لازم است.
لابی معمولا دو بخش نگهبانی و نشیمن دارد. که افراد در بخش نگهبانی برای معرفی کردن خود می‌آیند، به همین خاطر بخش نگهبانی یکی از مکان های مناسب برای اجرای دیوار سبز لابی به شمار می‌آید.

دیوار سبز چیست ؟

دیوار سبز مجموعه ای از گیاهان است که به صورت عمودی در کنار یکدیگر قرار گرفته شده اند.
معمولا در هر ساختمان مسکونی و غیر مسکونی فضایی را برای گردهمایی ها تشکیل می‌دهند، در بعضی از ساختمان ها حتی پشت بام ها هم جای مناسبی برای دورهم نشستن و برای تفریح و استراحت به شمار می‌آید.
به این لابی ها لابی گاردن یا لابی سبز هم نیز گفته می‌شود. به همین خاطر به شما توصیه می‌کنیم که اگر فضای کافی درلابی یا ساختمان و پشت بام خود دارید، می‌توانید دیوار سبز، آرامش و حس خوبی که دارد را با اهالی ساختمان یا نزدیکانتان تجربه کنید.
گیاهان در حال رشد روی دیوار باعث به وجود آمدن جلوه زیبایی می‌شوند، بدین ترتیب امکان رشد و پرورش گیاهان بر روی دیوار وجود دارد پس شما می‌توانید در ساختمان یا در هر فضایی که می‌خواهید از این امکان بهره مند شوید.
رشد آنها با استفاده از لوله های پنهانی که بر روی دیوار سبز وجود دارد میسر می‌‍شود که حتی دارای مکانیسم خودکار آبیاری و با طراوت نگه داشتن گیاهان می‌باشد.

5 مورد از مزایای دیوار سبز لابی

1- زیبایی و آرامش: یکی از مهم ترین مزیت های دیوار سبز زیبایی منحصر به فرد بودن آن است زیرا محیط را زیبا می‌کند. به همین خاطر فرق نمی‌کند از دیوار سبز طبیعی استفاده کنید یا دیوار سبز مصنوعی، چرا که هر کدام ازآن ها زیبایی خودشان را دارند وانتخاب بین این دو بستگی به سلیقه شخصی شما دارد.
همچنین استرس و اضطراب را کاهش داده، فضا را متنوع می‌کند و جایی برای استراحت و تفریح ایجاد کرده، آرامش و شادی را به زندگی شما به ارمغان می‌آورد.
2- استحکام ساختمان: دیوار سبز لابی باعث استحکام ساختمان ها می‌شود همچنین مانع از بین رفتن آن در مدت زمان کوتاهی می‌شود.
3- عایق انرژی: دیوار سبز می تواند دقیقا مانند یک عایق حرارتی برای ساختمان عمل کند. به این صورت که انتقال هوای گرم در تابستان و سرد در زمستان به داخل ساختمان ها را به شدت کاهش داده وجلوگیری می‌کند.
4- کاهش دما: دیوار سبز لابی دمای محیط را از طریق تبخیر و ایجاد سایه کاهش داده، باعث مطبوع شدن هوای داخلی می‌شود، نیاز به وسایل سرمایشی را کاهش می‌دهد و از جهتی هم منجر به استفاده کمتر از انرژی می‌شود.
همچنین دیوار سبز لابی در تابستان می تواند فضایی با آب وهوای مطبوعی را برای ساکنین آن ساختمان ایجاد کند.
5- تصفیه هوا: یکی از مزایای دیوار سبز لابی تصفیه هوا می‌باشد که این باعث استفاده گسترش عموم مردم از دیوارسبز شده است، چراکه دیوار سبز هوایی تمیز و محیط دل انگیزی را برای محیط لابی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود افراد از بودن در لابی لذت ببرند.

نحوه اجرای دیوار سبز لابی

ساخت دیوار سبز را باید با توجه به تراز بودن دیوار شروع کنید، یعنی دیواری که در آن هیچگونه برآمدگی وجود ندارد و بعد با توجه به نوع گیاه هایی که قرار است روی دیوار باشند سیستم طراحی زنده دیوار را هم انتخاب کنید.
گیاهانی که انتخاب می‌کنید باید زمان فصل کشت آنها باشد و متناسب با جهت تابش نور خورشید و شرایط اقلیمی باشند، در ساده ترین حالت ممکن برای جای گذاری گیاهان به روی دیوار می‌توانید یک صفحه چوبی را کامل با پلاستیک بپوشانید وهمچنین با منگنه پلاستیک را به صفحه متصل کنید. سپس باید داخل آن را با پارچه های مخصوص باغبانی پوشش دهید تا بعد از راه اندازی دیوار سبزلابی تان، پارچه داخل آن آب را برای گیاهان حفظ و نگهداری کند. بعد از اتمام مراحل گفته شده، بذر و قلمه ها را به صورت اصولی بر روی دیوار قرار دهید تا کم کم رشد خودشان را آغاز کنند. بعد از رشد هم باید مواظب باشید و به خوبی از گیاهانتان نگهداری کنید.

دیوار لابی ساختمان

دیوار لابی در ساختمان فضا را بسیار دل انگیز می‌کند. شما می‌توانید برای نور پردازی هتل ها یا نشیمن لابی ساختمان ها از لوستر های آویزی یا سقفی، آباژور و انواع چراغ ها استفاده کنید تا محیط بیشتر به چشم بیاید و شما از بودن در آن فضا لذت ببرید. همچنین استفاده از گیاهان طبیعی یا مصنوعی در فضاهای موجود مثل راه پله و آسانسورمی‌تواند ایده خوبی باشد.
البته باید در نظر بگیرید که آیا در فضای لابی برای گیاهان طبیعی نور کافی و مناسبی هست یا نه، در غیر این صورت از گیاهان مصنوعی استفاده کنید تا فضای لابی ساختمانتان را زیبا و دلنشین کنید.

هزینه ساخت لابی گاردن

باتوجه به شرایط اقتصادی و هزینه صرف شده درآن و بنا بر سلیقه شخصی خودتان می‌توانید لابی های متنوع و متفاوتی داشته باشید.
هزینه ساخت لابیگاردن متفاوت است و به موارد زیر بستگی دارد :
• نوع کاربردی که برای لابیگاردن در نظر گرفته شده است.
• نوع گل و گیاهی که مورد استفاده قرار گرفته شده است.
• نوع تزئیناتی که به کار گرفته شده است.
• مساحتی که برای این کار در نظر گرفته شده است.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هشت =