شیر خشت
28 می 2018
توت فرنگی زینتی
توت فرنگی زینتی
30 می 2018
تاکسوس

مشخصات تاکسوس:

یک درختچه ی شیک و آنتیک و مجلسی، این درختچه همیشه سبز و سایه دوست ،دارای ۷ گونه در دنیا میباشند. مثل تاکسوس باکاتا که تا ارتفاع ۳۰۰۰ متری از سطح دریا رویش دارند که به نام های محلی سوخ، یا سوختال یا سرخدار موسوم هستند.

یک درختچه ی دیگه به نام تاکسوس لوله ای در ایران معروف هستش که در نام علمیش سفالوتاکسوس هستش. تاکسوس لوله ای نسبت به تاکسوس باکاتا مقاوم تره، تاکسوس بایستی به اندازه کافی دور از  فونداسیون ساختمان ، دیوارها، و سکو ها کاشته شود.

تاکسوس لوله ای:

درختچه ای دوپایه با تنه ای ستونی شکل که از پایین چندشاخه شده و شاخه های اصلی به موازات هم رشد میکنند با تاجی کمی گسترده با حداکثر ارتفاع ۵ متر با برگ هایی سوزنی شکل نوک تیز که روی آن برنگ سبز تیره  و زیر آن کمی روشن تر است که بعد ارغوانی و سپس قهوه ای رنگ می شود  که دمای تا ۱۰-درجه سانتی گراد را متحمل است و خشکی را نیز تحمل میکند . دارای رشد کند است  در سال حدود ۳۰ سانتیمتر.

تاکسوس باکاتا:

گیاه دایم سبز برگها به صورت نواری نوک دار با حاشیه برگشته به زیر، سطح روی آن سبز تیره و براق به صورت افقی و شانه ای در دو ردیف مخروطی-متوان به راحتی به صورت پرچین در آورد. دارای گونه های لوله ای -سبز -ماری وابلق است. میوه نوع ماده آن به رنگ قرمز و نوع نر آن برنگ زرد که هر دو غیر سمی است. بذر سرخدار توسط پرندگان از جمله قرقاول پخش می‌شود. سنجاب‌ها نیز به انتشار بذر سرخدار کمک می‌کنند.   

کاربرد تاکسوس :

زینتی و یا کاشت به منظور ایجاد دیواره سبز رنگ / پرچین

استفاده از تاکسوس در روف گاردن و بام سبز :

این گیاه با توجه به ویژگی همیشه سبز بودن و از طرفی مقاومت در شرایط سخط آب و هوایی می توان در یام سبز و روف گاردن مورد استفاده قرار گیرد . 

دما:

به طیف بالایی از دماها مقاومه در صورت کاشته شدن در باغچه و خاک تا –۲۵درجه رو میتونه تحمل کنه 

نور:      

مقاومت خوبی نسبت به سایه داره میتونید زیر سایه درختاتون توی باغ بکارید اگه توی گلدون باشه آفتاب مستقیم رو نمیتونه تحمل کنه ولی توی باغچه آفتاب رو هم میتونه تحمل کنه.بنابراین برای کاشت تو هر نقطه ای دستتون باز هستش.       

آبیاری:

همیشه مرطوب البته توی باغچه و در طول تابستون به آبیاری یکروز درمیون نیاز دارند ولی در داخل گلدون سعی کنید بین دو آبیاری خاک خشک باشه       

آفات و بیماری‌ها تاکسوس:

آفت هم یه سری سوسک برگ خوار هستند. بیشترین دلیل مرگ و میر در این گیاه آبیاری زیاد و خیس موندن خاک هستش   

خاک:

بهترین خاک مورد نظر برای این گیاه خاک سبک با زهکشی خوب و غنی از مواد غذایی هستش     

تکثیر تاکسوس:

تکثیرتاکسوس لوله ای:

قلمه نیمه چوبی

تکثیرتاکسوس باکاتا:

بذر-جدا کردن ساقه جوشها-در بعضی گونه ها قلمه به همراه هورمون

تهیه و تنظیم : شرکت ویدکو گرین ( طراح و مجری بام سبز و روفگاردن )