1.    تعریف روف گاردن ( بام سبز )
2.    مزایای ایجاد و اجرای روف گاردن
3.    معایب اجرای روف گاردن
4.    محدودیت های اجرایی در روف گاردن
5.    انواع روف گاردن از لحاظ نحوه اجرا
     •    روف گاردن های دائم و ثابت
     •    روف گاردن های مدولار
6.    انواع روف گاردن از لحاظ ساختار اجرا
     •    بام سبز  گسترده
     •    بام سبز نیمه متراکم
     •    بام سبز  متراکم
     •    بام سبز شیب دار
7.      پیش نیاز های اجرایی
8.      طراحی روف گاردن و بام سبز
9.      چالش های و مشکلات اجرا
10.    اجزاء تشکیل دهند ساختار روف گاردن
11.    متریال های استاندارد لایه بندی
12.    مکان هایی که نیاز به ساختار لایه بندی دارند
13.    مراحل اجرای روف گاردن
14.    زمان و فصل مناسب شروع اجرا
15.    ساختار و بدنه اصلی اجرای بام سبز دائم16.
    دیتیل اجرایی و نحوه قرار گیری اجزائ تشکیل دهنده بام سبز
17.    مزیت و برتری استفاده از ساختار Universal Platformv


18.    کانال های عبور لوله های تاسیساتی، آب، برق، گاز و آبیاری قطره ای
19.    آبیاری هوشمند و اتوماتیک
     •    مزایای آبیاری هوشمند
     •    ساختار مورد نیاز جهت اجرای آبیاری قطره ای
20.    نور پردازی روف گاردن
21.    بستر کشت و خاک مناسب روف گاردن
22.    پوشش گیاهی در روف گاردن
23.    امکانات و خدمات قابل ارائه در بام سبز
    •    امکانات و اماکن سازه ای
    •    امکانات ورزشی و تفریحی
    •    امکانات تزینی
    •    امکانات صوتی و تصویری
    •    سایر امکانات
24.    متریال های قابل استفاده در روف گاردن
25.    هزینه اجرای بام سبز
26.    تصورات غلط درباره اجرای روف گاردن
   •    تصورات غلط درباره اجرای روف گاردن
   •    تصورات غلط درباره هزینه های اجرای روف گاردن
27.    روف گاردن و بهینه سازی مصرف انرژی
28.    روف گاردن به عنوان عایق صوتی
29.    روفگاردن به عنوان عایق حرارتی
30.    قوانین و مقررات شهرداری در باب روف گاردن

  تعریف علمی روف گاردن :


 روف گاردن در لغت به معنی ایجاد فضای سبز  و مکانی جهت رشد گیاهان در روی بام ساختمان ( فلت یا شیب دارد ) اطلاق می گردد. در واقع تبدیل نمودن فضای بلا استفاده و خاکستری بام با فضای سبز و قابل رشد برای گیاهان را روف گاردن یا بام سبز می گویند . البته برای ترجمه درست تر کلمه Green Roof باید از واژه بام سبز استفاده نمود ، ولیکن در جامعه به آن روف گاردن ، باغ بام و یا سقف سبز نیز گفته می شود.
ولی به صورت کلی تمامی مکان هایی که جهت ایجاد فضای سبز ، نیاز به اجرای زیر ساخت های و لایه بندی های استاندارد ، جهت جلو گیری از آسیب به طبقات زیرین باشد ( کلیه مکان هایی که بر روی سقفی قرار گرفته اند ، که در زیر آن کاربری ، با استفاده از سازه ساختمانی تعریف شده باشد ، مانند سقف پارکینگ ها یا تراس ها در طبقات )، ، از ساختار های اجرایی روف گاردن استفاده می نماییم.
 این مکان ها ها می توانند بام ساختمان ، لابی و حتی حیاط های قرار گرفته بر روی پارکینگ ها باشند.
نکته مهم این است که نمی توان با قرار دادن چند گلدان یا مقاطع گلدان شکل بر روی بام ، به آن کلمه روف گاردن یا بام سبز را اطلاق نمود.


 تاریخچه  روف گاردن :


شروع استفاده از بامهای سبز به هزاران سال قبل باز می گردد ، که در سقف خانه های بابلی قابل مشاهده بوده. با این وجود  منشا اصلی پیدایش روف گاردن یا همان  بام سبز به  دوره بابلیان باز می گردد. ولی پیشرو و بنیان گذار این صنعت را می توان کشور آلمان دانست . در آلمان تعداد زیادی از خانه ها و با هدف کاهش مصرف انرژی از این صنعت استفاده می نمایند.
با توجه به افزایش روز افزون ساخت و ساز و تخریب فضا های سبز در جهان ، طبیعت دچار تغییرات بسزایی شده ، که بشر را بدان داشت تا جهت جلوگیری از این زوال  سریع و زود هنگام ، رو به سازه های پایدار و ساختمان های سبز آورده، تا فضا های سبز از دست رفته را باز احیا نمایند. روف گاردن ها یکی از مهم ترین عناصر جهت باز احیا سازی  طبیعت از دست رفته و نجات جهان می باشند .

Image

2. مزایای و معایب ایجاد و اجرای روف گاردن :


امروزه ، صنعت روف گاردن مورد توجه بسیاری از سازندگان و خریدران ملک در سرتا سر جهان شده . در اروپا از روف گاردن بیشتر به دلایل اقتصادی به ویژه در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی مورد توجه می باشد . همچنین در کشور های صنعتی، که برای توسعه خود دست به تخریب محیط زیست زده اند، روف گاردن جایگزینی مناسب جهت  باز سازی فضا های سبز از دست رفته می باشد.
روف گاردن در ایران علاوه بر موارد فوق ، جنبه های بصری ، تجملاتی ، مصرفی و کاربردی بیشتری به خود گرفته. با افزایش قیمت املاک و مستغلات در کلان شهر ها به ویژه در تهران و شهر های پر جمعیت ایران ،و از طرفی نبود سرانه فضا های سبز مناسب ، باعث شده روف گاردن به یکی از مهمترین آپشن های کاربردی در ساختمان های لوکس بدل شود .
ساختمان ساز ها جهت ایجاد جذابیت بیشتر ، سعی بر آن دارند نقاط ضعف مشاعات ساختمان خود را با استفاده از فضای بلا استفاده بام پر نموده و ساختمان را با امکانات بیشتر به نمایش درآورند.
از طرفی خریداران املاک ، با احساس نیاز به گذارن اوغات خود با خانواده و دوستان ، در محیطی سبز و با طراوت ، به دنبال ساختمان هایی با فضای روف گاردن متفاوت می گردند ، و با یک تیر دو نشان زده و  آنها را از خرید باغ و ویلا در مناطق خوش آب و هوا و صرف هزینه مازاد  برهاند .
ایجاد روف گاردن بر بام ساختمان می تواند فواید بسیاری داشته باشد که به دو دسته مزایای اقتصادی روف گاردن و مزایای زیست محیطی تقسیم می شوند که در زیر به آنها اشاره خواهد شد.

مزایای اقتصادی روف گاردن :


•    ایجاد ارزش افزوده برای املاک و مستغلات و افزایش ارزش ملک
•    کاهش هزینه حامل های انرژی
•    کاهش آلودگی های صوتی محیط تا 40 دسی بل ( به ویژه برای ساکنین طبقه انتهایی )
•    افزایش چند برابری عمر بام
•    استفاده بهینه از فضا و ایجاد امکانات جدید به ساختمان
•    پوشش نقاط ظعف ساختمان و امکان ایجاد امکانات به ساختمان

مزایای زیست محیطی روف گاردن 


•    ایجاد محیط زیستی و بیولوژیکی برای سایر موجودات
•    تاثیرات مثبت آب و هوای شهری
•    کم کردن آلاینه های هوا و فیلترینگ طبیعی
•    کاهش اثر جزیره حرارتی شهری
•    پاک سازی محیط زیست و تولید اکسیژن بیشتر

 


3. معایب استفاده از روف گاردن :


معایب اجرای روف گاردن  نسبت به مزایای آن بسیار نا چیز بوده و قابل چشم ئوشی می باشد. معایب اجرای روف گاردن بیشتر  به دلیل نحوه اجرا نادرست و غیر اصولی خلاصه می شود . عموما بیشتر آسیب های ناشی از اجرای بام سبز ، مربوط به اجرای غیر استاندارد آن می باشد .
مهم ترین ایراد به اجرای روف گاردن را می توان به اجرای غیر اصولی بام سبز بر شمرد. اجرا های غیر اصولی می تواند ساختمان را در معرض خطرات جبران ناپذیر قرار دهد. اجراهای غیر اصولی و استفاده از ساختار های به اصطلاح  "من در آوردی" برخی شرکت ها ی سود جو ، بزرگترین خطر در ایجاد روف گاردن می باشد .
سالانه تعداد زیادی از روف گاردن های غیر استاندارد و غیر اصولی در دستور تخریب قرارگرفته و هزینه های بسیاری را به دوش کارفرمایان قرار می دهند .
البته می توان هزینه های نگهداری و مراقبت های لازمه را نقطه ضعف و از معایب بام سبز دانست ، که نسبت به مزایای ایجاد شده و شرایطی که برای مصرف کنندگان به ارمغان می آورد، قابل چشم پوشی می باشد.

4. محدودیت های اجرایی در روف گاردن :


عموما محدودیت های اجرایی روف گاردن به 2 دسته اصلی تقسیم می شوند .
•    محدودیت های سازه ای
•    محدودیت های اقلیمی در روف گاردن
محدودیت های سازه ای عمدتا به محاسبات سازه ای و نحوه ساخت بنا بستگی دارد . نوع ساختار اسکلت بندی ساختمان، ساختار اجرای سقف ها  ، محاسبه بار های مرده و زنده و نحوه ایزولاسیون و مکان های خروج آب های سطحی بام، همگی می توانند به عنوان محدودیتی جهت اجرای بام سبز باشند.
محدودیت های اقلیمی در بام سبز بسته به شرایط آب و هوایی ، زاویه تابش خورشید، برودت هوا در فصول مختلف، میزان رطوبت و سرانه بارش در هر منطقه بستگی دارد.  
برای مثال تنوع  پوشش گیاهی در برخی از مناطق جغرافیایی،  امکان پذیر و قابل اجرا نمی باشد و دامنه انتخاب گیاهان جهت اجرا در روف گاردن را را محدود تر می نماید.

5. اجرای روف گاردن از لحاظ نحوه اجرا :


در کل روف گاردن ها از لحاظ نحوه اجرا به دو دسته  MOBILE  و  IMMOBILEتقسیم می شوند .

•    روف گاردن های دائم یا ثابت (Immobile Green Roof )


در ساختار های بام سبز های  دائم ، غیر متحرک و یا ایستا permanent ، اساس بر ایجاد و اجرای بام های سبز برای استفاده در بلند مدت می باشد. در این حالت بام سبز به بخشی از بدنه اصلی ساختمان تبدیل می شود. در این ساختار با توجه به ملاحضات و استاندارد های تعریف شده، نیاز به ایجاد زیر ساخت مناسب الزامی می باشد.
متاسفانه برخی سازندگان و فعالان بی تجربه در صنعت روف گاردن، اقدام به اجرای غیر اصولی  بام سبز دائم نموده و تنها  ظاهر بام را شبیح سازی می نمایند.  ولی در باطن از ساختار ها و استانداردها پیروی نکرده و احتمال تخریب در این بام های سبز  بسیار بالا می باشد . اصولا این ساختار ها به دلیل ساختار  Spotting Exhaust    دچار مشکلات اولیه شده که به مرور بر این مشکلات افزوده می شود.
 

تصویر ساختار روف گاردن و بام سبز دائمی - روف گاردن پایدارد

روف گاردن های Mobile  یا مدولار :روف گاردن های مدولار که در ایران به آنها جعبه گیاه نیز گفته می شوند ، دارای استانداردهای ویژه خود می باشند و اصولا در اروپا ، به صورت Extensive  و جهت کاهش مصرف انرژی مرود استفاده قرار می گیرند . از آنجایی  که هزینه های حامل های انرژی در کشور های اروئایی و امریکایی بالا بوده استفاده از سیستم روف گاردن مدولار بیشتر جنبه اقتصادی و کاهش مصرف راداشته و کمتر جهت استفاده عموم می باشد .
سیستم اجرایی  روف گاردن مدولار که در اکثر کشور های پیشرفته جهان اجرا می شود ، دارای استانداردهایی در زمینه ساخت این نوع از روف گاردن ها را دارا می باشد . این استانداردها با توجه به ساختارهای Spotting Exhaust که از ماهیت های اصلی این نوع بام های سبز هستند ، دارای محدودیت های بسزایی به ویژه در نوع جانمایی ، پوشش گیاهی و ساختار آبیاری هستند .

 

 روف گاردن های مودولار استاندارد :


این گروه دارای استاندار هایی با گیج های چند وجهی و شبکه ای می باشند . در ساختار این سیستم عموما از  recliner  در استاندارد خود بهره می برند . این سبک از بام سبز  با استفاده از جعبه های مخصوص  و قابل اتصال به یک شبکه واحد تشکیل می شود . در این ساختار ها گونه های گیاهی بسیار محدود بوده و عموما به صورت مت های سدومی کاشت می شوند .
هدف از ایجاد این بام های سبز مواردی همچون کاهش مصرف انرژی ، افزایش عمر مفید بام و سازه و کنترل تهویه ساختمان می باشد و مصارف کاربردی دیگری ندارد .
 


ساختار روف گاردن و بام سبز مدولار _ جعبه گیاه


معایب و مزایای اجرای روف گاردن مدولار


•    
سرعت اجرای بالا  
•    
کاهش مصرف انرژی
کاهش چشم گیر کیفیت گیاهان و پوشش گیاهی
عمر کوتاه متریال و مواد مصرفی
عدم انتقال صحیح و استاندارد آب های اسیدی خارج شده از خاک و گیاه روف گاردن
این ساختار های عایق صوتی نمی باشند
گرفتگی های محل خروج آب راه ها در گذر زمان و به دلیل ماهیت Spotting Exhaust
محدودیت فاحش در طراحی
محدودیت های در سیستم تاسیسات و آبیاری هوشمند
محلی مناسب برای رشد حشرات

روف گاردن در یک نگاه

1. تعریف روف گاردن ( بام سبز )
Anim pariatur cliche reprehenderit, enim eiusmod high life accusamus terry richardson ad squid. 3 wolf moon officia aute, non cupidatat skateboard dolor brunch. Food truck quinoa nesciunt laborum eiusmod. Brunch 3 wolf moon tempor, sunt aliqua put a bird on it squid single-origin coffee nulla assumenda shoreditch et.

        تعریف علمی روف گاردن :


 روف گاردن در لغت به معنی ایجاد فضای سبز  و مکانی جهت رشد گیاهان در روی بام ساختمان ( فلت یا شیب دارد ) اطلاق می گردد. در واقع تبدیل نمودن فضای بلا استفاده و خاکستری بام با فضای سبز و قابل رشد برای گیاهان را روف گاردن یا بام سبز می گویند . البته برای ترجمه درست تر کلمه Green Roof باید از واژه بام سبز استفاده نمود ، ولیکن در جامعه به آن روف گاردن ، باغ بام و یا سقف سبز نیز گفته می شود.
ولی به صورت کلی تمامی مکان هایی که جهت ایجاد فضای سبز ، نیاز به اجرای زیر ساخت های و لایه بندی های استاندارد ، جهت جلو گیری از آسیب به طبقات زیرین باشد ( کلیه مکان هایی که بر روی سقفی قرار گرفته اند ، که در زیر آن کاربری ، با استفاده از سازه ساختمانی تعریف شده باشد ، مانند سقف پارکینگ ها یا تراس ها در طبقات )، ، از ساختار های اجرایی روف گاردن استفاده می نماییم.
 این مکان ها ها می توانند بام ساختمان ، لابی و حتی حیاط های قرار گرفته بر روی پارکینگ ها باشند.
نکته مهم این است که نمی توان با قرار دادن چند گلدان یا مقاطع گلدان شکل بر روی بام ، به آن کلمه روف گاردن یا بام سبز را اطلاق نمود.


          تاریخچه  روف گاردن :


شروع استفاده از بامهای سبز به هزاران سال قبل باز می گردد ، که در سقف خانه های بابلی قابل مشاهده بوده. با این وجود  منشا اصلی پیدایش روف گاردن یا همان  بام سبز به  دوره بابلیان باز می گردد. ولی پیشرو و بنیان گذار این صنعت را می توان کشور آلمان دانست . در آلمان تعداد زیادی از خانه ها و با هدف کاهش مصرف انرژی از این صنعت استفاده می نمایند.
با توجه به افزایش روز افزون ساخت و ساز و تخریب فضا های سبز در جهان ، طبیعت دچار تغییرات بسزایی شده ، که بشر را بدان داشت تا جهت جلوگیری از این زوال  سریع و زود هنگام ، رو به سازه های پایدار و ساختمان های سبز آورده، تا فضا های سبز از دست رفته را باز احیا نمایند. روف گاردن ها یکی از مهم ترین عناصر جهت باز احیا سازی  طبیعت از دست رفته و نجات جهان می باشند .