لایه بندی بام سبز

جهت لایه بندی بام سبز یا لایه بندی روف گاردن ، نیاز به ایجاد ساختاری مهندسی و متناسب با اقلیم جغرافیایی دارد. این سیستم لایه بندی در روف گاردن‌ها و بام سبزها به گونه‌ای است که هر لایه در کنار لایه‌های دیگر مجموعه‌ای از رفتارها و وظایف را انجام می‌دهند تا دو هدف اصلی را به ارمغان آورند.

هدف اول در اجرای بام سبز ایجاد فضای سبزی با طراوت می‌باشد به گونه‌ای که نیاز به کاشت‌های مجدد و نگهداری‌های دوره‌ای کمتری داشته باشد. لازم به ذکر است شرایط موجود بر روی بام با شرایط فضای سبز که بر روی زمین قرار دارد کاملاً متفاوت می‌باشد. 

هدف دومی که بام سبزها و روف گاردن‌ها دنبال می‌کنند، ایجاد ساختاری قابل اعتماد و یکپارچه بر روی بام است تا نه تنها از آسیب‌های احتمالی جلوگیری نماید، بلکه شرایطی را فراهم آورد تا عمر سازه به مراتب بالاتر برود.

در ساختار مهندسی بام سبز  وجود برخی از لایه‌ها استاندارد بام سبز  لازم و ضروری می‌باشد و برخی دیگر می‌تواند بسته به نوع ساختار بام سبز و توقعات کارفرما بر اساس بودجه به صورت اختیاری باشد. برخی از لایه‌های لازم الاجرا برای بام سبز را می‌توان لایه ضد ریشه ٫ لایه ضد رطوبت ٫ لایه درینیج ( سانه تخم مرغی ) ٫ لایه فیلتر نامید، که در زیر به توضیح هر یک از این لایه‌ها در بام سبز می‌پردازیم.

۱: لایه ضد رطوبت : لایه ضد آب یا ضد رطوبت مهمترین از لایه های اجرای روف گاردن می‌باشد و باعث عدم نفوذ نم و رطوبت به داخل ساختمان می‌شود که گونه‌های متفاوتی دارد. 

۲: لایه ضد ریشه : لایه روت برریر یا ضد ریشه کی از لایه‌های اصلی  در بام سبز می‌باشد که از نفوذ ریشه به لایه‌های ضد نم و بام جلوگیری می‌کند.

۳: لایه زهکش : لایه زهکش یا درینیج که در ساختارها و گونه‌های مختلف تولید می‌شود وظیفه انتقال سریع آب با استانداردهای موجود را دارد. در زیر به توضیح بیشتر این لایه پرداخته می‌شود. 

۴: لایه فیلتر : این لایه جدا کننده آب حاصل از آبیاری بام سبز از خاک روف گاردن می‌باشد.

۵ : بستر کشت روف گاردن : خاک مخصوص بام سبز باید دارای ویژگی‌های منحصر به فردی از نظر وزن، ساختار، جذب آب و مواد مغذی باشد. 

۶ : گیاهان بام سبز : گیاهان بام سبز با توجه به نوع ساختار بام سبز می‌تواند دارای گوناگونی مختلفی باشد.

 

لازم به توضیح است بسته به نوع ساختار بام سبز و امکانات مورد نیاز آن  و همچنین بودجه بندی اجرای روف گاردن توسط کارفرما و شرایط اقلیمی و جغرافیایی، امکان قرار دان لایه‌های قابل انتخاب جهت ایجاد بام سبزی تخصصی‌تر می‌باشد. این لایه‌ها هر یک می‌توانند خصوصیات رفتارهای خود را در کل سیستم لایه بندی بام سبز و جهت ارتقاء عملکرد آن اعمال کنند.

parallax background

چرا از لایه بندی در روف گاردن استفاده نماییم ؟

 • جهت جلو گیری از نفوذ رطوبت و آب
 • جهت جلوگیری از آسیب رساندن ریشه به بام
 • محافظت از خوردگی ناشی از اسیدی شدن آب‌های حاصل از بام سبز
 • کاهش انتقال صدای محیطی روی بام سبز
 • جهت استفاده بهینه از آبیاری و کاهش مصرف آب
 

لایه ضد نم و رطوبت

لایه الاستیکی و پولیمری ضد نم و رطوبت بام سبز

این لایه که خود تشکیل شده از چند لایه و ساختار مختلف، جهت آب‌بند نمودن بام سبز می‌باشد و این متریال که به صورت نقطه‌ای ایجاد آببند می‌نماید دارای خواص ویژه ای نسبت به رقبای سنتی و حتی مدرن خود دارد. از جمله این مزایا را می‌توان سادگی در اجرای عایق بام سبز، طول عمر بالا، قابلیت الاسیته بالا، قابلیت ضربه پذیری، قابلیت ضد قارچ، قابلیت تنفس و ... دیگر می‌توان نام برد. این لایه‌ها به دلیل ساختار نرمی که دارند در رفتارهای سازه‌ای و حرکت‌های احتمالی می‌توانند به راحتی مقاومت از خود نشان دهند.

لایه ضد ریشه بام سبز

لایه ضد ریشه در بام سبز

لایه ضد ریشه که یکی از اصلی‌ترین لایه‌های بام سبز می باشد ، با تکنولوژی‌های ویژه و با استفاده از علم شیمی و صنایع مواد تولید می‌شوند و وظیفه اصلی آنها محافظت از نفوذ ریشه به لایه‌های اصلی بام می‌باشد. وجود این لایه به ویژه در بام سبزهای متراکم بسیار مهم بوده. لایه ضد ریشه در بام سبز باید دارای استانداردهای بین المللی و گواهی نامه‌های مربوطه باشد و متریال‌های مصرفی بر روی آن باید دارای گواهی نامه‌های معتبر باشند.

لایه زهکش در بام سبز

لایه زهکش بام سبز یا درنیج یا دمپر شیت

وظیفه اصلی این لایه امکان حرکت آب با استانداردهای لازم بر روی بام می‌باشد تا بتواند آب حاصل از آبیاری بام سبز و یا باران‌های فصلی به راحتی از روی بام خارج شوند. علاوه بر وظیفه گذر آب بر روی بام سبز، وظیفه هوا دهی به گیاهان نیز به عهده این لایه می باشد. این لایه در ساختارها و قابلیت‌های متفاوت تولید می‌شود که هر یک دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خود بوده و بسته به نوع ساختار روف گاردن می‌توان از گونه‌های مختلف آن بهره برد.

لایه محافظ در بام سبز

لایه محافظ در روفگاردن

وظیفه اصلی لایه محافظ در بام سبز، محافظت از لایه زیرین خود می‌باشد. این لایه براساس نوع ساختار روف گاردن می‌تواند در مکان‌های مختلفی قرار گیرد.

لایه فیلتر در بام سبز

لایه فیلتر خاک در بام سبز

وظیفه اصلی این لایه در بام سبز، جدا سازی آب حاصل از آبیاری بام سبز از خاک و بستر کشت روفگاردن می‌باشد. این لایه از ساختارهای الیافی نبافت تولید می شود.
 • فایبر شیت

  this is the first Layer Which Apply to the Surface of Roof
 • عایق پلیمری مخصوص روف گاردن

  This Material Apply to the Fiber sheet for two times
 • لایه محافظ بام سبز

  this Layer is just for protecting the waterproof Materials
 • لایه ضد ریشه بام سبز

  This Material is rolled over all surface in oder to protect agains roots
 • لایه زهکش بام سبز

  This Layer helps the water drain easily
 • لایه فیلتر خاک بام سبز

  This layer divide soil and water
 • بستر کشت مخصوص بام سبز

  this layer is essential for planting
 • گیاهان بام سبز

  this is a final layer