مجموعه مقالات

نگهداری روف گاردن

نگهداری روف گاردن

نگهداری از روف گاردن ، روشی بسیار حرفه ای و مناسب برای زندگی انسان، معماری سبز یا پایدار می باشد که کیفیت زندگی را افزایش و ارتقا می دهد. گیاهان نقش پررنگی در کاهش میزان آلودگی ها دارند.

از این رو در شهرهای پرجمعیت که میزان آلودگی های مختلف بالا می باشد، برای پاکسازی هوا می توان سقف خانه ها را به صورت روف گاردن طراحی کرد. روف گاردن یا بام سبز علاوه بر تمیز و پاک کردن هوا در زیبایی معماری شهری هم تاثیر زیادی دارد. در ادامه این مقاله در مورد روف گاردن و شرایط نگهداری از آن بیشتر صحبت می کنیم.

روف گاردن چیست ؟


روف گاردن ، بام یا فضای سبز پشت بام به مکانی گفته می شود که فضای سبز آن در ارتفاع ساخته شده باشد. در واقع فضای سبز طراحی شده ای می باشد که با احداث آن در فضاهای بلا استفاده ساختمان مانند پشت بام یا تراس، می توان باعث پایداری محیط، بهبود سلامت روانی و جسمی ساکنین و همچنین افزایش کیفیت زندگی شد. وجود پوشش گیاهی در پشت بام به صرفه جویی در مصرف انرژی از طریق جلوگیری از هدر رفتن گرما کمک می کند. نور آفتاب در فصل های سرد جذب باغچه های ساخته شده در پشت بام می شود که محیطی دنج برای استراحت، پذیرایی و پرورش گیاهان ایجاد می کند. برای ساخت روف گاردن بعد از ایزوله شدن فضا به زیرسازی آن نیاز می باشد. اولین مرحله ای که باید انجام شود زیرسازی مناسب پشت بام، تعبیه ورودی و خروجی های مناسب آب می باشد.

انواع روف گاردن یا بام باغ

1- بام باغ گسترده

در بام باغ یا روف گاردن گسترده، کشت گیاهان با ریشه های کم انجام می شود. ضخامت خاک حداکثر 20 سانتی متر و بستر کاشت بسیار سطحی می باشد. این نوع بام باغ نسبت به انواع دیگر آن بسیار ارزان است. همچنین چمن و گیاهانی با پوشش سطحی و کم ارتفاع در آن کاشته می شود.

2- بام باغ نیمه متمرکز

یکی از انواع روف گاردن ، بام سبز نیمه متمرکز است که شامل کشت گیاهان با حجم ریشه بیشتر و عمق بستر کاشت بالای 30 سانتی متر تا یک متر می باشد. کلیه گیاهان بوته ای توت فرنگی، هندوانه و گیاهان دارویی پونه، اسطخودوس و چمن در روف گاردن نیمه متمرکز قابل کاشت هستند. وزن ایجاد شده باید در طراحی سازه مورد تظر قرار گیرد.

3- بام باغ متمرکز

در روف گاردن یا بام باغ متمرکز از خاک با حجم و ارتفاع زیاد استفاده می شود. این نوع بام باغ نسبت به انواع دیگر گران تر می باشد. تنها ساختمان های بزرگ و معروف از پس هزینه ی آن بر می آیند. انواع درختان، گیاهان زینتی و گل ها در آن کاشته می شود. این نوع بام باغ بر روی پشت بام ساختمان های بزرگ طراحی شده و مسیرهایی برای قدم زدن و نیمکت هایی برای استراحت در آن طراحی شده است.

نگهداری از روف گاردن

 یکی از جامع ترین برنامه ها در صنعت ، مراقبت و نگهداری بام سبز می باشد. عملکرد بهینه ی آبیاری و سیستم های زهکشی آن به نگهداری و مراقبت منظم نیاز دارد. همچنین گیاهان بطور مکرر نیازمند تغذیه و هرس کردن هستند. علف های خشک را در آوردن و وجین کردن از نیازهای گیاهان بام سبز یا روف گاردن می باشند. مراقبت ونگهداری مهم است. گیاهان روف گاردن باید نور مناسب برای سالم بودن و شرایط آب لازم برای زنده بودن داشته باشند. همچنین در صورت خشک شدن و از بین رفتن گیاهان، آنها را برداشته و گیاهان جدیدی جایگزین آن می کنند. همچنین استفاده از کود باید به حداقل برسد زیرا استفاده ی زیاد از آن باعث افزایش سطحمواد مغذی می شود و بر کیفیت آن تاثیر منفی می گذارد.

شرایط نگهداری روف گاردن

روف گاردن برای نگهداری به شرایط مختلفی نیاز دارد که در ادامه مهمترین آنها را توضیح می دهیم.

1- دسترسی و ایمنی : در اولویت اول باید دسترسی و ایمنی قرار گیرد. زمانی که روف گاردن را خود طراحی می کنید باید علاوه بر دسترسی فیزیکی به افراد، دسترسی به آب نیز وجود داشته باشد. هنگامی که تنها راه دسترسی به بام باغ فقط نردبان می باشد، باید به دقت در مورد وظیفه حمل تمام مواد مورد نیاز برای ساختن بام باغ و حمل مکرر آب برنامه ریزی و فکر کرد. اگر ساختمان عمومی باشد، آیین نامه ساختمان باید اجازه دسترسی و انجام این کار را صادر کرده باشد. برای ایمنی بیشتر یا نصب یک سری ریل در ارتفاعات مناسب اطراف محیط بام هم از افراد محافظت م یکنید و هم گیاهان در امان خواهند بود.

2- دما : یکی از شرایط نگهداری گیاهان بام باغ که در هنگام انتخاب و خرید آنها باید به آن توجه کرد، دما می باشد. دمای مناسب برای رشد هر گیاه با گیاه دیگر متفاوت است. بطور مثال برخی از گیاهان دمای 5 درجه و برخی به دمای 30 درجه برای رشد نیاز دارند.

3- خاک : توجه به خاک مورد نیاز گیاهان روف گاردن نیز یکی دیگر از شرایط نگهداری و نکات کلیدی آن می باشد. این نوع خاک باید وزن کمی داشته باشد. همچنین توانایی جذب آب در آن زیاد باشد. خاک مورد نظر باید کود لازم برای تغذیه مناسب گیاهان را داشته باشد. بطور مثال برای گیاهان آبشاری بهتر می باشد که از ترکیب خاک با سنگریزه استفاده شود تا گیاه رشد مناسبی داشته باشد.

4- نور : یکی از پارامترهایی که در هنگام انتخاب گیاهان برای ساخت روف گاردن مناسب می باشد، نور است. برخی از گیاهان مانند چنار و اقاقیا به محیط های پر نور نیاز دارند و بهتر می باشد که در روف گاردن خارجی استفاده شوند. اما برخی دیگر از گیاهان برای رشد خوب به نور نیاز ندارند.

5- هرس کردن : هرس کردن یکی دیگر از شرایط نگهداری گیاهان روف گاردن می باشد. گیاهان بعد از هرس کردن جان دوباره و تازه ای می گیرند. همین دلیل رشد خوب آنها می باشد. بنابراین باید به زمان مناسب هرس کردن هر گیاه در فصل مناسب خود توجه کرد. معمولا هرس کردن گیاهان در فصل زمستان می تواند شرایط رشد بهتر گیاه را فراهم کند.

6- آب : دسترسی به آب مانند شیر آب باید ایده آل باشد و همچنین هرچقدر فشار آب بالاتر باشد، بهتر می باشد. اگر میزان آن پایین یا شلنگ آبیاری کوتاه باشد امکان اینکه به بسیاری از گیاهان آب نرسد زیاد است. راهی موثر برای رسیدن به میزان ثابتی از رطوبت گیاهان، سیستم آبیاری قطره ای می باشد. همچنین می توان آن را بر روی یک تایمر برای بهره وری و نگهداری از گیاهان روف گاردن قرار داد.

7- گلدان های مناسب : گلدان های چوبی برای نگهداری از گیاهان بام باغ مناسب می باشند. این گلدان ها نباید کوچکتر از 20 سانتی متر در قطر باشند. زیرا مقدار جرم کافی خاک نسبت به سطحی آشکار در یک ظرف کوچک، رطوبت را برای مدت خیلی طولانی نگهداری می کند.

نگهداری از روف گاردن با سموم شیمیایی

در نگهداری از روف گاردن استفاده از سموم شیمیایی اثرات مخربی بر محیط زیست دارند. در شیوه های مدرن استفاده از آن به حداقل رسیده است. همچنین در شرایط بحرانی برای از بین بردن آفات از آن استفاده می شود. در شیوه های نوین از سمومی که بصورت طبیعی و گیاهی می باشند، استفاده می شود. سموم شیمیایی بر اساس روش های تولیدی مانند گیاهی، مصنوعی، معدنی و ... دسته بندی می شوند.


انواع سموم نگهداری روف گاردن

سموم نگهداری از روف گاردن یا بام باغ به سه دسته ی سموم آفت کش، قارچ کش و علف کش تقسیم می شوند. همچنین سموم آفت کش و قارچ کش به سه دسته ی دیگر سموم تماسی، گوارشی و سیستمیک دسته بندی می شوند.

سیستم سموم آفت کش و قارچ کش
در این روش از برخورد سم با حشره و یا قارچ، سم به داخل آنها نفوذ می کند. همچنین باعث از بین رفتن آنها می شود.

سموم سیستمیک
در روش سیستمیک، سم را در قسمت های مختلف گیاه از جمله برگ، ساقه و ریشه می پاشند. ریشه سم را جذب می کند. این امر باعث می شود آفات از قسمت های مختلف گیاه از بین بروند. این روش علاوه بر اینکه خاصیت شیوه ی خود را دارد، خاصیت شیوه ی تماسی و گوارشی را نیز برخوردار می باشد. سموم تماسی و گوارشی، دیازینون، موسییلان، سم سیستمیک و ایمیداکلوپراید نام دارند. هر یک از سموم برای از بین رفتن حشرات مکنده مانند کنه ها و شته مورد استفاده قرار می گیرند.

سخن آخر

برای انتخاب گیاهان روف گاردن باید به شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر دقت کرد و گیاهان را با توجه به آن انتخاب نمود. همچنین باید گیاهانی را انتخاب کرد که توانایی تحمل شرایط سخت را دارند. گیاهان برای رشد و نمو به نور کافی، دمای مناسب، هرس کردن به موقع و آب کافی نیاز دارند. با انتخاب یک سیستم گیاه کاری خوب و با دوام، طول عمر بام باغ شما نیز به اندازه ی گیاهان منحصر به فرد می باشد. با ساخت روف گاردن در فضای بلااستفاده می توانید از آلودگی های مختلف کم کنید و زیبایی شهر را چند برابر کنید.

تماس با ما

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آدرس

تهران - خیابان ظفر- فرید افشار- آرش شرقی- نور بهشت غربی پلاک 3 - واحد 4

خدمات روف گاردن

هزینه اجرای بام سبز
نگهداری بام سبز

شماره های تماس

شماره های تماس دفتر مرکزی
22923836 - 22923837
22251925 - 22251915
09123078043

خدمات دیوار سبز

جزئیات اجرای دیوار سبز
نگهداری دیوار سبز

نمایندگی ها

مشاهده نمایندگی های بین المللی
مشاهده نمایندگی های داخلی
Image