مجموعه مقالات

استفاده از فضای سبز در محیط کاری

استفاده از فضای سبز در محیط کاری

استفاده از فضای سبز در محیط کاری دارای مزایای زیادی مثل کاهش استرس است. فرقی نمی کند که شما در خانه مشغول به کار باشید یا در محیط کار، استفاده از فضای سبز در محل کار یکی از موضوعات مهمی است که ما می‌خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم.


استفاده از فضای سبز در محیط کاری


هنگام کار کردن شما باید بتوانید به خوبی بر روی کار خود تمرکز داشته باشید. تمرکز در زمان کار باعث بالا بردن خلاقیت می ‌شود‌. همین موضوع باعث موفقیت افراد خواهد شد. فضای سبز در محیط کار از جمله فاکتورهای ارزشمند برای بالا بردن تمرکز کارمندان می باشد. مطالعات گوناگونی در زمینه بررسی اثرات فضای سبز بر عملکرد کارکنان وجود دارد. بر اساس این مطالعات مشخص شده است که وجود فضای سبز در محیط کاری روی عملکرد کارمندان بسیار تاثیر گذار خواهد بود. این موضوع باعث بالا رفتن کارایی و در نتیجه بالا رفتن سود و درآمد کسب و کار مربوطه می شود.

استفاده از فضای سبز در محیط کاری


مزایای استفاده از فضای سبز در محیط کاری


از جمله مهمترین مزایایی که وجود فضای سبز در محیط کاری دارد، می توان به مواردی مانند کاهش استرس و افزایش سلامتی، افزایش زیبایی ظاهری محیط کار و افزایش بهره وری اشاره کرد. در ادامه این مقاله به معرفی هر یک از این موارد می پردازیم.


تأثیر فضای سبز و کم کردن استرس در محیط کاری


استرس یکی از موضوعات عادی در محیط های کاری می باشد. اما راهکارهای زیادی وجود دارد که می‌ توان برای مقابله با استرس آنها را به کار برد. بر اساس مطالعات مشخص شده است که وجود گیاهان سبز در محیط کاری روی کاهش سطوح استرس بسیار تاثیر می گذارد. از آنجایی که گیاهان حس طبیعت را در محیط القا خواهند کرد، بنابراین به کار بردن آنها در فضای کاری باعث ایجاد یک فضای آرام بخش خواهد شد. این کار باعث می شود که کارایی کارمندان نیز افزایش پیدا کند و در زمان های استرس کاری عملکرد آنها افزایش پیدا کند.


تأثیر فضای سبز و افزایش سلامتی در محیط کاری


یکی از مزایایی که استفاده کردن از گیاهان سبز در محیط کاری دارد، افزایش سلامتی است. استفاده کردن از گیاهان سبز در محیط موجب می شود تا آلودگی هوا به میزان زیادی کاهش پیدا کند. در حقیقت گیاهان باعث جذب دی اکسید کربن می ‌شوند و اکسیژن موجود در هوا را افزایش خواهند داد. هوای پاک و اکسیژن کافی بر روی عملکرد مغز موثر است و باعث حفظ سلامتی قلب خواهد شد. گیاهان به کار برده شده در محیط اداری روی پاکسازی هوا و جذب آلودگی های محیط بسیار موثر هستند. از جمله بهترین گیاهانی که برای ایجاد فضای سبز در محیط کاری به گیاهان رونده و آلوورا می توان اشاره کرد‌‌.


تأثیر فضای سبز در ایجاد حس تعلق در محیط کار


در صورتی که می خواهید در فضای کاری خود فضای سبز ایجاد کنید، بهتر است که این فضای سبز را در محل ‌هایی متمرکز کنید که کارمندان برای صرف ناهار یا قهوه در آنجا دور هم جمع می ‌شوند و گیاهان روی افزایش رطوبت موجود در هوا بسیار موثر هستند. بنابراین افزایش رطوبت موجود در هوا باعث می شود که دمای محیط نیز کاهش پیدا کند. این موضوع باعث شده که کارمندان احساس راحتی بیشتری داشته باشند. استفاده کافی از گیاهان در محیط حتی ممکن است روی کاهش صداهای اضافی محیط نیز تاثیر بگذارد. این موضوع یکی از موارد بسیار مهم در محیط کاری به شمار می آید‌.

تأثیر فضای سبز در ایجاد حس تعلق در محیط کار

ایجاد فضای سبز در محیط کاری باعث زیبایی ظاهری محیط می شود. افراد علاقه دارند در محیط های پر انرژی و احساسی کار کنند، بهتر است که با اضافه کردن گیاهان رنگ تازه به محیط داد. شما می توانید برای زیباتر شدن فضای کاری از گیاهانی استفاده کنید که گل می دهند. گل‌های رنگارنگ روی جذابیت محیط بسیار موثر هستند. در محیط های جذاب کارکنان می تواند خلاقیت بیشتری در زمینه کاری داشته باشند.


افزایش بهره وری با کمک فضای سبز در محیط کاری


استرس یکی از موارد مهمی است که روی کارکرد کارکنان تاثیر می‌گذارد. با ایجاد فضای سبز می توان به میزان زیادی استرس را کمتر کرد. ولی هدف از ایجاد فضای سبز اداری علاوه بر استرس ایجاد یک محیط کاری فعال و است که در آن رقابت میان کارکنان افزایش پیدا کند. به وجود آوردن فضای سبز در محیط کاری باعث می شود تا کارمندان بتوانند کار خود را ارتقا داده و کارایی کسب و کار افزایش پیدا کند. وجود گیاهان در محیط کاری تاثیر زیادی روی دوستی میان کارمندان دارد و باعث افزایش مکالمات دوستانه در میان آنها خواهد شد. بنابراین استفاده از فضای سبز در محیط کاری باعث ایجاد یک جو دوستانه در محیط کار خواهد شد.
استفاده از گیاهان در محیط کار به دلیل بوی خوشی که دارند، باعث می شود تا به کارکنان ناخودآگاه لبخند به لب داشته باشند. در نتیجه کارمندان می توانند وظایف خود را بهتر انجام داده و از کاری که انجام می دهند نهایت لذت را ببرند. در کسب و کارهایی که در محیط کاری آنها از فضای سبز استفاده شده باشد، در مقایسه با کسب و کارهایی که به این موضوع توجه نشده است سود و درآمد بیشتر خواهد بود.


موارد مختلف برای ایجاد فضای سبز در محیط کاری


برای ایجاد فضای سبز در محیط کاری علاوه بر گیاهان طبیعی، می توان از چمن مصنوعی، دیوار چمنی و انواع باکس گل استفاده کرد. به خصوص در صورتی که محیط کاری دارای تراس یا بالکن باشند، می توان آن را با چمن مصنوعی تزیین کرد. با ایجاد یک فضای سبز در بالکن می توان آن را به یک محیط دلپذیر برای صرف چای و دورهمی برای کارمندان تبدیل کرد. همچنین در برخی مواقع می توان پشت بام محیط کاری را به گونه‌ ای طراحی کرد که تیم کاری بتوانند در آنجا برای رفع خستگی یا صرف ناهار بروند. می توان در محیط کاری یک زمین سبز کوچک برای بازی درست کرد. بنابراین استفاده از این فضاها باعث می ‌شود تا تنش از محیط کار دور شود.

موارد مختلف برای ایجاد فضای سبز در محیط کاری

 


سخن پایانی


صاحبان کسب و کار ها می توانند برای ایجاد فضای سبز در محیط کاری با تیم های حرفه ای در این زمینه ارتباط برقرار کنند. برای ایجاد تحول در محیط کاری می توان از خدماتی مانند نصب چمن مصنوعی و طراحی محیط سبز در فضای کار کمک گرفت.

تماس با ما

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آدرس

تهران - خیابان ظفر- فرید افشار- آرش شرقی- نور بهشت غربی پلاک 3 - واحد 4

خدمات روف گاردن

هزینه اجرای بام سبز
نگهداری بام سبز

شماره های تماس

شماره های تماس دفتر مرکزی
22923836 - 22923837
22251925 - 22251915
09123078043

خدمات دیوار سبز

جزئیات اجرای دیوار سبز
نگهداری دیوار سبز

نمایندگی ها

مشاهده نمایندگی های بین المللی
مشاهده نمایندگی های داخلی
Image