چالش‌های اجرایی بام سبز

چالش‌های موجود جهت اجرای باغ سبز

چالش‌های اجرایی بام سبز و روف گاردن به مواردی همچون نفوذ ریشه - جاری شدن آبهای اسیدی - احتمال ابگیری در برخی از مناطق و باطلاقی شدن بستر کشت - ایجاد خزه و جلبک در لابه لایه متریال های بنایی و ... می باشد که جهت رفع این چالش ها و جلوگیری از خسارتهای ایجاد بام سبز و روف گاردن نیاز به تمهیداتی می باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم .
مشکل رطوبت
با توجه به عدم اتصال خاک روف گاردن به زمین و حذف خاصیت مویینگی جهت مرطوب نگاه داشتن خاک نیاز به ساختاری جهت رفع این مشکل می‌باشد. راه حل : استفاده از لایه‌ای جهت ذخیره و نگهداری آب برای کل سطح
مشکل اسیدی بودن خاک و گیاهان
ز آنجایی که هم گیاه و هم خاک داری PH اسیدی می‌باشند، قادر هستند لایه‌های عایق معمولی را مانند ایزوگام و قیر طی مدت کوتاهی قابل نفوذ نمایند. راه حل : استفاده از لایه‌های ضد اسید
مشکل حرکت روان آب بدون هیچ مانعی و هدایت بر هرزآب
در صورت استفاده غیراصولی روفگاردن و نبود سیستم مناسب، آب در یافتن مسیر خود دچار مشکل شده. راه حل : استفاده از لایه درنیج
مشکل ریشه دوانی گیاهان و نفوذ به لایه‌های عایق
از آنجایی که گیاهان و علف‌های هرز به راحتی قادر به نفوذ در منافذ ایزوگام و قیر گونی هستند، می‌توانند پس از مدتی لایه عایق را نفوذ پذیر نمایند. راه حل : استفاده از لایه ضد نفوذ ریشه . Root barrier
مشکل ریز ذرات
ریز ذرات به راحتی می‌توانند هرزآب‌ها را مسدود نمایند. راه حل : استفاده از لایه فیلتر مناسب
مشکل نشست ساختمان
در اثر نشست‌های ساختمان و یا بروز زلزله‌های کوچک احتمال شکست در بخش لایه عایق ساختمان رخ می‌دهد. راه حل : استفاده از لایه کشسانی پلی اتیلنی که هم عایق رطوبت بوده و هم ضد نفوذ ریشه می‌باشد. این لایه تا ۶۰ برابر اندازه واقعی خود کش می‌آید.

سیستم کلی لایه بندی و ایمن سازی روف گاردن

باغ سبز، باغ بام

برای ساختن یک روفگاردن، با توجه به شرایط خاص این محوطه، به خدمت گرفتن مشاوران حرفه‌ای مورد نیاز است که با انجام عملیات نقشه برداری دقیق و انجام محاسبات گوناگون و انتخاب مواد مناسب و اجرای صحیح، به محوطه شخصیتی خاص ببخشند. اما در صورت کلی اجرای روفگاردن نیاز به پیشنیازهایی دارد که در زیر به آنها می‌پردازیم :

تقسیم وزن در روف گاردن
تقریباً مهندسین تمام ساختمان‌ها، برای وزن برف، حدود ۵۰ کیلوگرم در مترمربع، بار بر روی پشت بام محاسبه می‌نمایند، این بار محاسبه شده می‌تواند کمک کند تا برای اضافه وزن ناشی از ساخت روف گاردن بر ساختمان استفاده گردد. اما نکته مهمتر از این موضوع برنامه ریزی تقسیم وزن المان‌های روف گاردن در محل های مناسب است، چرا که باری که برای برف محاسبه شده بصورت یکنواخت در روی کل بام پیش بینی شده اما بار در روف گاردن در بسیاری از نقاط بصورت متمرکز می‌باشد.
انتخاب مصالح برای روف گاردن
اگر چه ساخت روف گاردن شباهت‌های زیادی به محوطه سازی دارد اما محدودیت وزن، مهمترین عاملی است که باعث می‌شود تا تغییرات در انتخاب مصالح و حتی نحوه اجرای آنها به وجود آید.
ایزولاسیون روف گاردن
ایزولاسیون در روف گاردن یکی از مهمترین بخش‌ها است، که در واقع مرزی است برای عبور و عدم عبور آب به فضایی که زیر روف گاردن قرار دارد. برای این بخش بسته به سایز روف گاردن می‌توان از روش‌ها و متریال‌های مختلفی بسته به نوع طراحی و سازه استفاده نمود.
لایه ضد نفوذ ریشه
ریشه گیاهان یکی از عواملی می‌باشد که می‌تواند به راحتی باعث تخریب سیستم ایزولاسیون ساختمان و حتی مسدود شدن راه‌های خروج آب شود. لذا لایه مناسب جهت جلوگیری از نفوذ ریشه بسیار مهم می‌باشد.
زهکشی بستر کاشت در روف گاردن
شاید اهمیت ایزولاسیون در روف گاردن از کسی پوشیده نباشد اما باید خاطر نشان کرد اگر اهمیت زهکشی در روف گاردن بیش از ایزولاسیون نباشد کمتر نیست. زهکشی در روف گاردن از دو سو دارای اهمیت است اول برای حفظ سلامت ریشه گیاهان مورد استفاده در روف گاردن و بعد برای جمع آوری و هدایت آب مازاد به لوله های خروجی. معمولاً به دلیل در نظر نگرفتن لوله‌های جداگانه برای دفع آب‌های مازاد روف گاردن، باید از لوله‌های آب باران کمک گرفت. تبدیل زهکشی متمرکز در بسترهای کاشت روف گاردن به زهکشی گسترده، نیاز به فنون و مصالح خاص این موضوع را داراست.
فیلترینگ روف گاردن
فیلترینگ د ر روف گاردن به عملیاتی اطلاق می‌شود که طی آن از انتقال املاح خاک به لایه‌های پایین‌تر جلوگیری می‌گردد. این عمل به واسطه قرار دادن لایه‌ای از الیاف، انجام می‌پذیرد. عدم انجام این عملیات باعث تغییر بافت خاک و مسدود شدن مسیر های زهکشی روف گاردن می‌شود.
انتخاب خاک برای روف گاردن
خاک در روف گاردن یکی از مواردی است که میبایست برای انتخاب و آماده سازی آن دقت زیادی نمود چرا که خاک در روف گاردن دارای محدودیت‌هایی است که برخی از آنها عبارتند از: ۱- خاک در روف گاردن باید وزن مخصوص کمتری داشته باشد ۲- خاک در روف گاردن باید توانایی جذب آب بیشتری داشته باشد ۳- اگر چه می‌توان با کود دهی نیاز غذایی گیاهان را در روف گاردن برطرف کرد اما به دلیل مشکلات برای تعویض خاک در روف گاردن، خاک در روف گاردن باید دارای مواد غذایی باشد که با گذشت زمان علاوه بر بهبود دانه بندی بتواند نیاز گیاهان را به مواد غذایی مرتفع نماید.
انتخاب گیاه برای روف گاردن
تمام هزینه‌ها و تلاش‌ها برای ساخت روف گاردن، برای رسیدن به فضای سبز و کاشت گیاهان است وهمین نمایانگر اهمیت انتخاب گیاهان برای روف گارن می‌باشد. گیاهانی که برای روف گاردن استفاده می‌شوند از میان همان گیاهانی که بر روی زمین کاشته می‌شوند انتخاب می‌گردند با این تفاوت که باید به چند خصوصیت آنها توجه داشت، مثل میزان رشد ریشه، میزان تحمل گرما و تابش مستقیم نورخورشید و میزان مقاومت در برابر بادهای شدید.

مراحل طراحی و اجرای روفگاردن

می توان برای فرایند طراحی و اماده سازی روف گاردن مرحله در نظر گرفت.

مرحله اول
بررسی و امکان سنجی با توجه به ساختار سازه

مرحله دوم
تجزیه و تحلیلی محیطی (نور – باد – دید مجاور – نیازهای کارفرما و …)

مرحله سوم
انتخاب چند ایده بر اساس محتوای طرح، برنامه طرح و تجزیه و تحلیل‌ها و ارائه طرح دوبعدی

مرحله چهارم
پرورش یکی از ایده‌ها و آفرینش یک طرح کامل (به صورت ۲D ، ۳D ، یا ماکت)

مرحله پنجم
بستر سازی مورد نیاز و تمهید اقدامات لازم امنیتی ساختمان و سازه با توجه به چک لیست شرکت

مرحله ششم
اجرای جزء به جرء مراحل نصب لایه‌ها و نظارت و کنترل کامل فنی

مرحله هفتم
تست و کنترل نهایی قبل از اجرای بستر کشت و ترکیب بندی کلیه عناصر و ایجاد وحدت در تمام اجزای مصنوع و نامصنوع

مرحله هشتم
توسعه و گسترش بستر گیاهی