مقالات

نکات مهم در نورپردازی روف گاردن

نکات مهم در نورپردازی روف گاردن

نکات مهم در نورپردازی روف گاردن ، روف گاردن به دلیل اینکه فضای سبز شخصی ای می باشد عمده استفاده آن در شب است. بنابراین بحث نور پردازی در روف گاردن بسیار اهمیت پیدا می کند که کاربری این مکان در شب را حفظ کند.

نکات مهم در نورپردازی روف گاردن

اجرای نورپردازی با توجه به کاربرد، ابعاد و اندازه در هر فضا متفاوت است. همچنین تجهیزات نورپردازی در هر فضا، متناسب با عناصر محیط انتخاب می ‌شوند. نورپردازی فضاهای باز شامل، نورپردازی محوطه و بام سبز می ‌باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید، بخشی از هزینه طراحی روف گاردن را نورپردازی آن تشکیل می ‌دهد. پس بهتر است با رعایت نکات و اصول طراحی، تجهیزات نورپردازی را خریداری کنید. توجه به نوع تجهیزات نورپردازی و مقدار شدت نور در بخش‌ های مختلف بام سبز یکی از موارد مهم طراحی نورپردازی فضای پشت بام سبز است. برای نورپردازی بام سبز، باید ابتدا ابعاد و اندازه کلی فضا را به صورت نمونه اولیه در اختیار داشته باشید. سپس با توجه به بخش‌ ها و المان‌ های مختلف روف گاردن، متناسب با کارایی آنها، تجهیزات نورپردازی را انتخاب کنید.

مهمترین مزایای نورپردازی در روف گاردن

نور پردازی در روف گاردن مزایای زیادی دارد که اگر به مهمترین آنها بخواهیم اشاره کنیم عبارت است از:

مهمترین مزایای نورپردازی در روف گاردن

• بهبود عملکرد (فعالیت شبانه روزی)
• ایجاد منظر امن
• بهبود شرایط نگهداری گیاهان
• امکان استفاده بهینه از تمام فضاهای موجود در شب

نکات مهم در نورپردازی روف گاردن

نکات مهم در نورپردازی روف گاردن

برای نورپردازی روف گاردن لازم است شرایط و ظوابطی را رعایت کرد که مهمترین آن عبارتند از:

1- ایمنی نور پردازی :

تمام المان ها نوری به کار برده شده در فضا باید خارج از دسترس کودکان بوده و یا به صورتی کاور شده باشند که در صورت به وجود آمدن رطوبت و … ایمنی لازم را داشته و آسیبی را متوجه کاربران نکند.

ایمنی نور پردازی

2- شدت نور پردازی :

مسئله ی دیگر میزان شدت نور می باشد. باید به گونه ای تنظیم شود که ضمن تامین روشنایی و زیبایی لازم، برای ساختمان های مجاور مزاحمت ایجاد نکند و چشم خود کاربران و بهره برداران از فضا را نیز اذیت نکند.

شدت نور پردازی

3- رنگ نور پردازی :

نوع رنگی که برای نورها در نظر داریم بر اساس سبک طراحی فضا و هدف استفاده انتخاب می شود که می تواند به صورت تک رنگ و یا ترکیبی از رنگ های متنوع باشد که برای نورپردازی بهتر است که ترکیب ۳ تا ۵ رنگ متفاوت استفاده شود. یک نکته مهم که باید اینجا اشاره کنیم، این است که گیاهان نور سبز رو جذب نمی کنند و منعکس می کنند. برای همین است که سبز دیده می شوند. بنابرین بهترین نور برای گیاهان در شب، نور سبز است که باعث شکستن خواب گیاهان نمی شود. این موضوع برای گیاهانی که به طول روز حساسند بسیار حائز اهمیت است. مثلا در تحقیقی مشاهده شد داوودی هایی که در زیر تیر چراغ برق قرار دارند در پاییز به گل نمی روند.

رنگ نور پردازی

نور برای گیاهان

در برخی از قسمت های بام که تابش خورشید کم تر می باشد در صورت کاشت گیاهانی که نیاز به نور زیاد دارند، باید با نورپردازی میزان نور مورد نیاز گیاهان را تامین نمود. البته این موضوع معمولا در روف گاردن چندان کاربردی نداشته و بیشتر در پاسیو سبز یا لابی سبز که در تاریکی یا کم نوری می باشند، قابل استفاده است. برای تامین نور مورد نیاز گیاهان بهتر است از لامپ های مخصوص با طیف نور تعریف شده، استفاده نمود. هچنین برای همانندی بیشتر با نور خورشید بهتر است از لامپ های UV دار استفاده کرد. اشعه ی uv تاثیر در تخمگذاری حشرات دارد.

نور برای گیاهان

سخن پایانی

در کل بحث نور پردازی بسیار می تواند بر فضای روف گاردن شما تاثیر گذار باشد تا آنجا که به فضا ها عمق دهد و باعث زیبایی و وسعت بیشتر روف گاردن شما شوند. گروه ویدکو گرین سالهاست تیم نورپردازی را برای تخصصی شدن کارها ایجاد کرده و باعث اجرا شدن سیستم نورپردازی روف گاردن شما به بهترین وجه ممکن می شود.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 1 =