روف گاردن

مراحل اجرای روف گاردن

مراحل اجرای روف گاردن

مراحل اجرای روف گاردن، با توجه به نوع بامی که این کار بر روی آن صورت می گیرد بسیار حساس و مهم می باشد. ما در مقاله ی مراحل اجرای روف گاردن تمامی این مراحل را به صورت کامل توضیح داده ایم.

مراحل اجرای روف گاردن

دیتیل اجرایی روف گاردن : ( ویژه ساختار Combo Plus )

با توجه به ساختار لایه بندی Combo Plus ، به عنوان یک Universal Platform می توان دیتیل اجرایی زیر را مورد بررسی و اجرا قرار داد.

برای نمونه برخی از سکشن ها و دیتیل های اجرایی و پر کاربرد، در اجرای روف گاردن به سبک یکپارچه مورد مطالعه قرار می گیرد.

اجرای روف گاردن

در مدل M1 می توانید ساختار اجرایی و دیتیل ساختار کمبو پلاس را برای سه مقطع مختلف مشاهده نماید.
در مقطع شماره M1 همانطور که مشاهده می نمایید، سه مقطع فلاور باکس میانی ، ساختار کف کاذب و مقطع اجرایی آبنما و برکه در روی روف گاردن قرار داده شده است .

اجرای روف گاردن

در نمای شماتیک مدل M2 ، دیتیل اجرایی Dry Floor به همراه فلاور باکس های حاشیه نمایش داده شده است . این ساختار به تکنیک های زه شکن نمایش داده می شود.

اجرای روف گاردن

در نمای m3 دیتیل اجرایی روف گاردن جهت اجرای سازه های نشیمن با ساختار شناژ گسترده مفصلی نمایش داده شده است.

اجرای روف گاردن

در نمای M4 ، دیتیا اجرایی دریچه های بازدید در محل خروج آب نمایش داده شده است.

مراحل اجرای روف گاردن

مرحله اول : زیرسازی

در این مرحله، کروم بندی و ایزولاسیون انجام می شوند. قبل از هر کاری باید میزان مقاومت ساختمان مشخص شود. یعنی میزان وزنی که ساختمان می تواند تحمل کند، محاسبه می شود. سپس با توجه به محاسبات سازه ای، زیرسازی و شبکه بندی آهنی کف بام انجام می شوند. این روش به صورت مربعی و با قوطی 4*4 صورت می گیرد. با استفاده از کروم کاری می توانیم آب باران، برف و آب اضافی آبیاری را به سمت چاه خروج آب هدایت کنیم. بعد از شیب بندی، ایزولاسیون انجام می شود. برای این کار از ایزوگام یا ورق های عایق استفاده می کنند. ورق های عایق شامل ژئوتکستایل، ژئوممبران، ژئوکامپوزیت و … می شوند. جنس صفحات را با توجه به نوع منطقه و شرایط آب و هوایی آن انتخاب می کنند. یکی از مراحل مهم در زیرسازی روف گاردن، شبکه بندی آهنی آن می باشد. باید توجه داشت که تاسیسات برقی و مکانیکی در زیر این لایه قرار می گیرند. ضمن اینکه، مسیر خروج آب هم از زیر این شبکه می باشد. عبور تاسیسات و آب باعث شده تا این شبکه در ارتفاع 15-35 سانتی متر از سطح زمین قرار بگیرد. ابعاد شبکه آهنی با توجه به نوع طراحی تعیین می شوند.

مرحله دوم : اجرای تاسیسات

در این مرحله، محل قرارگیری لوله های آب در پشت بام بررسی می شوند. همچنین جعبه های گل و گیاه در قسمت های مختلف روف گاردن قرار می گیرند. در ادامه، شلنگ های آبیاری را از زیر شبکه آهن عبور می دهند و به محل موردنظر می رسانند. سپس لوله های برق و کابل ها را نصب می کنند. در این زمان، نقاطی را برای نورپردازی در نظر می گیرند. با توجه به نوع طراحی، نورپردازی را در دیوارها، هم کف، باربیکیو و محل پمپ سیستم آبیاری به کار می برند. در برخی موارد، لوله کشی گاز هم انجام می دهند. بعضی از افراد برای اینکه از یک آلاچیق گرم در زمستان بهره مند شوند، اقدام به این کار می کنند.

مرحله سوم : نصب باکس های گل

در این مرحله، به قوطی های 4*4 ضد زنگ می زنند و آنها را به شبکه آهنی وصل می کنند. سپس ورق های گالوانیزه 3 میلی متری را داخل باکس ها قرار می دهند. با این کار تمام سطح باکس را می پوشانند. قبلا در کارخانه ها، عملیات خمکاری بر اساس ابعاد، روی این ورق ها صورت می گیرد. در ادامه، سوراخ هایی در زیر باکس ها ایجاد می کنند تا آب اضافی از آن خارج شود. سپس گیاه بام سبز موردنظر را در این باکس ها می کارند. معمولا عمق کاشت گیاه نباید از 50 سانتی متر کمتر باشد. داخل باکس ها را با یک لایه عایق (مثل ژئوتکستایل) می پوشانند. سپس حجم مناسبی از خاک را درون باکس ها می ریزند. در نهایت گیاه را می کارند. بلافاصله بعد از کاشت گیاه، سیستم آبیاری را روشن می کنند. در روز اول، گیاه را غرق آب می نمایند. سپس عملیات زیرسازی باکس ها را انجام می دهند. برای این کار از چوب زیرساز استفاده می کنند. بعد از این کار، چوب ترمو را روی آن نصب و با کمک منگنه برقی و پیچ روی آن محکم می کنند.

مرحله چهارم : نصب ورق پانچ و ترموود

در این مرحله، ورق پانچ و ترموود نصب می شوند. روی شبکه آهنی اجرا شده را با استفاده از ورق پانچ 3 میلی متری جوشکاری می کنند. قسمت هایی از کف، چوب ترمو یا آلاچیق را نباید با ورق پوشاند. این بخش ها در طراحی مشخص شده اند. استفاده از ورق پانچ باعث می شود تا آب باران از روی کار تمام شده، عبور کند و به بخش زیرین شبکه آهنی برسد. در برخی موارد روی این ورق ها را به وسیله چمن مصنوعی می پوشانند. نکته حائز اهمیت در اینجا این است که سطح این ورق ها توسط یک لایه ضد زنگ پوشیده شده است. برای قسمت هایی که ورق ضدزنگ وجود ندارد، چوب زیرساز به کار می برند. سپس روی آن را با استفاده از چوب ترمو می پوشانند.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + نوزده =