parallax background
 

دیوار سبز چیست ؟

دیوار سبز یا باغ عمودی به تغییر و تبدیل دیوار های عادی و با متریال های معمول همچون سنگ و سیمان و آجر و تبدیل أن به دیوار های سبز یا دیوار های زنده اطلاق می شود . این دیوار ها قابلیت اجرای در داخل و خارج ساختمان را دارا می باشند . البته لازم به ذکر است با توجه به شرایط محیطی و مکان دیوار سبز محدودیتهایی در انتخاب ساختار و یا نوع گونه گیاهی دیوار سبز ایجاد می شود .

دیوار سبز های می توانند از دیوار های داخل خانه و یا محل کار گرفته تا دیوار های سبز خارج ساختمان و حتی دیوار های شهری . به هر شکل هر دیوار عادی را که دارای اساحکام لازم باشد می توان تبدیل به دیوار سبز یا دبوار زنده تبدیل نمود که مزایا و فواید زیادی را این دیوار سبز ها به همراه خواهند داشت . ولی از اوامل و فواید اصلی دیوار های سبز می تون به تغییر ظاهر بصری و ایجاد شوق و شعف و تولید هوای مناسب نام برد .

از نظر ساختاری ابتدا دیوار سبز ها به دو دسته دیوار سبز های فعال و دیوار سبز های غیر فعال تقسیم می شوند . دیوار سبز های فعال به دیوار سبز های اطلاق می گیرد که از مزایای زیست محیطی آن بتوان برای ساختمان استفاده بهینه نمود . برای مثال در ساختمان های سبز سیتم دیوار سبز به کونه ای طراحی و تولید می گردد که بجز زیبایی بصری از هوای تولید شده و در جهت کنترل دما و تسویه مطبوع ساختمان سبز بتوان از آن استفاده نمود.

تعریف دیوار سبز چیست :

طبق تعاریف انجام شده در سازمان های مرتبط دیوار سبز به ایجاد امکان بستر رشد گل و گیاه بر روی دیوار های داخلی و خارجی را دیوار بز یا گرین وال می گویند . دیوار سبز نام های دیگری همچون دیوار زنده ٫ دیوار گیاهی و باغ عمودی نیز دارند . این صنعت در دهه های اخیر به یکی از روشهای نوین معماری سبزتبدیل شده و آرشیتکتها از آن در طرح های خود استفاده بیشتری می نمایند .

ساختار تشکیل دهنده دیوار سبز :

دیوار های سبز عموما دارای سه بخش مجرا می باشند .

بخش اول : هنگر استراکچر که در واقع ایزار و روش هایی است که سیستم دیوار سبز را به بدنه دیوار اصلی متصل می نماید . نوع این اتصال از اهمیت ویژه ای برخوردار استو این به این دلیل می باشد که وزن ین ساختار به خصوص در حالت اشباع به گونه ای است که در صورت عدم اتصال مناسب می تواند خطر آفرین باشد .

بخش دوم ابزار و لوازمی است که بستر کست گیاه را در موقعیت مکانی مناسبی برای آن قرار می دهد . . بسته به نوع تکنیک و مکان و شرایط محیطی می توان از ابزار های متنوعی برای این بخش استفاده نمود . این قبل ابزار و وسایل در دیوار سبز می تواند به سبکهای کیف های نگهدارنده خاک ٫ کابلها ٫ گلدان ها ٫ باکسها و یا حتی ساختار های هیدروپونیک دیوار سبز اشاره نمود

و در بخش نهای که ظاهر بسری دیوار سبز را تشکیل می دهد گیاهان قرارد دارند و گونه و نحوه قرار گیری آنها نیز ارتباط مستقیم با سختار های نگهردانده بستر کشت در دیوار سبز دارد.

نکات مهم و قابل توجه در دیوار سبز :

اولین و مهمترین نکته در طراحی و اجرای دیوار سبز ٫ سیستم آبیاری این دیوار می باشد . آبیاری در دیوار سبز حکم غذای گیاه را دازد و اولین و مهمترین المان موجود در دیوار سبز محسوب می گردد و شادابی و تراوت دیوار سبز به عوامل مهم زیر بستگی دارد.

 • سیستم و نحوه آبیاری
 • نوع و بافت خاک و یا بستر کشت گیاهان دیوار سبز
 • عمق و فضای موجود برای فعالیت های ریشه
 • نور محیطی و میزان شدت نور در مکان قرار گیری گیاه جهت امکان عمل فتوسنتز گیاه
 • درجه برودت و دمای هوا
 • میزان گذر هواو تغیرناکهانی دما
parallax background

مزایا و فواید استفاده از دیوار سبز

بی شک استفاده از دیوار سبز مزایا و فواید فراوانی دارد . ار این دست می توان به فواید بصری و روحی روانی اشاره نمود . در زیر برخی از مزایای استفاده از دیوار سبز نشان داده شده.
 • کاهش میزان دمای اطراف به شکل منطقه ای و جزیره ای
 • عایق بسیار مناسب صوتی
 • فیلتر کننده هوای خارجی
 • تمیز کننده هوای داخل خانه و یا محل کار با حذف VOC و سایر آلاینده ها
 • استفاده آب در چرخش و تمیز شدن آن توسط فیلتر های ابی و خاکی
 • تهویه و تازه کردن هوای ساختمان
 • ایجار فضای اکوسیستمی برای سایر موجودات
 • افزایش ارزش اصلی ملک
 • کاهش دهنده استرس و شادی اور در خانه و محل کار

ساختار های مختلف طراحی و ایجاد دیوار سبز

دیوار سبز مبتنی بر گلدان یا پات وال در این دیوار سبز ها از ساختار گلدانی جهت نگهداری و کنترل سیستم آبیاری استفاده می شود که از احاظ نحوه اجرا و نگهداری و ظاهر بصری دیوار سبز تکنیکی بسیار مفید می باشد. در این ساختار گلدان ها با نظمی خاص بر روی استراکچر از پیش تعرف شده قرار می گیرند .
دیوار سبز های مبتنی بر باکس این دیوار سبز ها در استراکچر های باکس گونه کاشته می شوند و پس از کاشت بر روی دیوار و سیستم نگهدارنده نصب می گردند . این دیوار سبز ها به واسطه میزان خاک و بستر کشت بیشتر می توانند از کیفیت بهتری نسبت به سایر دیوار ها بهره مند باشد. نقطه ضعف این سیستم هزینه های اجرا و نگهداری آن می باشد  
  دیوار سبز های دکوراتیو داخلی این گروه از دیوار سبز های از تکنیک ها و تکنولوژیهای ویژه ای بر خوردار هستند و عموما مصرف آنها در داخل خانه می باشد . از جمله ویژگی این دیوار ها عدم نیاز این دیوار ها به نور و آبیاری می باشد . این گروه گیاهان عموما با روش فریزینگ تولید می شوند و نیاز اصلی آنها رطوبت هوا می باشد .