سوالات متداول بام سبز

سوالات متداول بام سبز و روفگاردن

سوالات متداول روف گاردن ( بام سبز یا باغ بام )

1وزن استاندارد بر روی پشت بام سبز یا روفگاردن به چه ميزان است؟
هر متر مربع پشت بام سبز در حالت اشباع از آب بين ۸۰ تا ۸۵ كيلوگرم وزن دارد. یعنی در هر 10 سانتیمتر از بستر کشت در متر مربع و در حالت اشباع وزنی معادل 40 کیلوگرم بر بام سبز وارد می‌نماید.
2آيا باري معادل ۸۰ كيلوگرم در هر متر مربع براي بام سبز مشكلي ايجاد نمي‌كند؟
خير، با توجه به اين كه هيچ گونه سربار بر روي پشت بام وجود ندارد اين ميزان بار براي بام مشكلي ايجاد نخواهد كرد. هر چند نیاز به اطلاعات مربوط به سازه نیاز می‌باشد تا طراحی به گونه‌ای تعریف شود که سازه در روفگاردن دچار مشکل نشود.
3آيا امكان نشت آب و رطوبت به سقف در روف گاردن وجود دارد؟
خير، در بام سبز لایه بندی‌های متفاوتی جهت ضد رطوبت و ضد اسید اجرا می‌شود. با توجه به اينكه عايق رطوبتي نصب شده توسط لايه‌هاي پشت بام سبز كاملاً محافظت مي‌شود و از تماس مستقيم با اشعه UV نورخورشيد كه عامل اصلي در خرابي عايق رطوبتي است و نيز از برخورد هرگونه اجسام تيز و برنده مصون است، بنابراين كاملاً سالم مانده و عمر آن افزايش مي‌يابد و از امكان نشت هرگونه رطوبت به سقف جلوگيري مي‌شود.
4آيا ريشه دواني گياهان براي سقف مشكلي ايجاد نمي‌كند؟
خير، لايه‌اي به نام ضد نفوذ ريشه بر روي عايق رطوبتي در بام سبز نصب مي‌شود كه مانع رسيدن ريشة گياهان به سطح عايق رطوبتي مي شود. البته این لایه‌ها دارای ساختارهای متفاوتی می‌باشد که بر اساس نوع ساختار استفاده شده در روفگاردن متفاوت هست. همچنين گياهاني كه داراي ريشه دواني وسيع و ريشه‌هاي صاف نفوذ كننده هستند كاشته نمي‌شوند یا با تدابیری ویژه و با تکنیک‌های خاص کاشته می‌شوند.
5آيا پشت بام سبز هميشه سبز است؟
بسته به نوع گونه‌هاي گياهي كاشته شده و فصل سال، برخي تغيير رنگ داده و رنگ‌هاي قرمز و زرد متمايل مي‌شوند، بعضي ظاهراً خشكيده ولي دوباره شادابي خود را باز مي‌يابند. در طرح کاشت روفگاردن باید به گونه‌ای عمل نمود تا در تمام فصول سال از رنگ‌ها و سبزی فضای سبز استفاده نمود.
6آبياري گياهان پشت بام سبز چگونه صورت مي‌گيرد؟
مي‌توان از آبياري زيرسطحي و اتوماتيك استفاده كرد ولي ترجيحاً و با توجه به تجربه چندين دهه‌ايي كشورهاي پيشتاز در پشت بام سبز و روف گاردن باید از هر رو روش آبیاری تحت فشار و دستی استفاده شود.
7آيا خاك پشت بام سبز ماندگار است؟
بله، با توجه به نوع تركيب خاك به كار گرفته شده و غناي مواد تغذيه‌اي به كار رفته در آن و از آنجا كه اين خاك نوعي بستر براي نگهداري گياهان است و مواد مغذي به صورت كودهاي شيميايي محلول به صورت مداوم به آن اضافه مي‌گردد اين خاك براي مدت طولاني ماندگار است و می‌تواند بام سبزی دائمی را برای شما به ارمغان آورد.
8آیا از خاک معمولی در روفگاردن می‌توان استفاده نمود؟ از چه نوع خاكي براي پشت بام سبز استفاده مي‌كنيد؟
خیر – خاک معمولی علاوه بر داشتن وزن حجمی زیاد، دارای مشکلات همچون علف‌های هرز، تخم حشرات می‌باشد. علاوه بر این خاک معمولی بر روی پشت بام تغییر حجم داده و ترک می خورد. خاك به كار گرفته بر روي پشت بام تركيبي از مواد آلي و معدني مختلف مي‌باشد كه در عين سبكي، داراي مواد آلي و مغذي فراوان است كه نياز رطوبتي و غذايي گياهان كاشته شده را فراهم مي كند.
9چه نوع گياهاني را مي‌توان در پشت بام سبز و یا روفگاردن كاشت؟
طيف وسيعي از گياهان كه آزمايش سازگاري با شرايط سخت محيطي پشت بام را تحمل كرده و گذرانده‌اند مي‌توانند كاشته شوند. معمولاً گياهاني كه سطح را پوشش داده، ريشه دواني سريع دارند (باعث جلوگيري حركت خاك توسط باد مي شود)، مقاوم به سرما و گرماي شديد هستند و در مجموع به مدت طولاني در شرايط بام دوام دارند را به كار مي‌بريم.
10آیا بارش برف سنگین بر بام آسیبی نمی‌رساند؟
خیر . در مکان‌هایی که بام داری فضای سبز گسترده می‌باشد نیازی به پارو کردن برف نمی‌باشد. در صورت بارش شدید برف می‌توان بخشی از بار موجود بر بام سبز را با کم کردن قطر برف کم نمود. همچنین بهتر است از گیاهان که احتمال شکستن دارند با برف روبی از آنها محافظت نمود.