روف گاردن به سبک عربی و مراکشی

بازدیدها: 399

روف گاردن مراشکی و عربی 

طراحی روف گاردن و یا بام سبز به سبک مراکشی یکی از مهیج ترین سبک های اجرای روف گاردن و یا همان بام سبز می باشد . و این به دلیل ایجاد شوق و جذابیت در طراحی و کاشت روف گاردن و بام سبز می شود.

این سبک ترکیبی از سبک های مختلف از جمله سبک های عربی, آفریقایی و مدیترانه ای است, بنابراین با استفاده از این سبک این امکان وجود دارد تا  چندین سبک را در بام سبز خانه خود داشته باشید . به دلیل موقعیت جغرافیایی مراکش, طراحی های و معماری در این کشور تحت تاثیر سبک های عربی قرار گرفته است .

از ویژگی های اصلی و از شاخصه های  سبک مراکشی میتوان به استفاده از رنگ های پرانرژی و زنده و المان های حذاب با نقوشی منحصر به فرد اشاره نمود که همین امر باعث شده این سبک معماری در طراحی بام سبز ها و روف گاردن های  مدرن و سنتی اعمال شود و فضایی جذاب و پرنشاط ایجاد کند.

سبک مراکشی نمادی از فرهنگ و تاریخ کشور مراکش است و با بهره گیری از بافت های رنگارنگ, طرح های هندسی و تزئینات جذاب معکاری بی نظیر در فضای بام سبز و روف گاردن ایجاد نماید .

از جمله المان های مورد استفاده در معماری بام سبز مراکشی می توان به  استفاده از  تیرهای چوبی اشاره نمود . همچنین می توان گفت یکی ازمهم ترین عناصر اصلی در معماری به سبک مراکشی استفاده از قوس و طاق های زیبا است که هر نوع از آن دارای مفاهیم ویژه ای در تعاریف معماری مراکشی به حساب می آید . با اعمال این فرم ها در طراحی  روف گاردن و بام سبز ، بام سبز الهام گرفته از فرهنگ و هنر مراکش خواهید داشت. در طراحی ورودی ها, درب ها ، نشیمن گاه ها و … می توانید این اشکال و عناصر را به کار ببرید.

عموما دیوار ه های مراکشی چند وجهی و دارای نمای سیمانی  است که گاها با کاشی کاری مزین شده هشتند.   رنگ آمیزی آنها اغلب با رنگ های صورتی کمرنگ, بژ و سفید و در تنالیته های سرد از آبی ، خاکستری و سفید  انجام می شود. . رنگ های جسورانه و زنده مانند نارنجی, قرمز و آبی پررنگ رنگ های درخشان و پر انرژی هستند که می تواند در المان های روف گاردن و بام سبز مراکشی به کار روند .

در معماری به سبک مراکشی از کاشی های پر نقش و نگار به عنوان کفپوش و  کاشی کاری دیواره ها استفاده می شود. این کاشی های زیبا و جذاب برای دکوراتیو نمودن فضای ها و تفکیک کاربرد  آنها استفاده می شوند .

برای دکوراتیو نمودن و نور پردازی بام سبز مراکشی میتوان از فانوس های مراکشی , ظروف سنگی و عناصر فلزی و چوبی مشبک استفاده نمود. صنایع دستی مراکشی زیبایی بی نظیری دارند و برای مزین کردن فضای روف گاردن و بام سبز می توانند به کار  روند. فانوس مراکشی از جمله عناصر دکوراتیو مخصوص سبک مراکشی ست که میتوان آن را در مکان های مختلف بام سبز قرار داد. این فانوس ها به دلیل داشتن طرح های مشبک نور را با طرح های بسیار زیبا در فضا پراکنده می کنند.

محوطه و حیاط در سبک مراکشی

از قدیم در معماری و  طراحی خانه های سنتی مراکشی حریم از اهمیت بالایی برخوردار بوده که بدین منظور حیاط جلویی یا حیاط پشتی وجود نداشته است.  به جای آن در خانه ها پیرامون یک حیاط مرکزی ساخته می شدند که محل قرار گیری فضای سبز محصوب شده و  اغلب به فواره ها یا حوض ها آراسته می شد. این قبیل معماری را نیز می توان در معماری باغ ها و خانه های قدیم ایران نیز مشاهه نمایید .

در ایران هم به دو دلیل از حیاط های مرکزی در خانه ها استفاده میشده . اول حفظ حریم و دوم  محصور کردن فضای سبز در دل خانه و در داخل گود ، که به آن باغ چاله یا چاله باغ هم گفته می شده . یکی از موارد اصلی استفاده از باغ چاله ها جلوگیری از نفوذ گرما به مرکزیت باغ و ایجاد هوای مظبوع تر بوده است  .

سبک مراکشی را به معماری بام سبز و تراس خود بیاورید:

بسیاری از ما این شانس را نداریم که حیاطی مرکزی در خانه ی خود داشته باشیم. اما این بدان معنا نیست که نمی توانیم عناصر مراکشی را در فضاهای بیرونی و یابام سبز خود نداشته باشیم  . شما به راحتی می توانید با تناس با شرکت ویدکو به کلیه آرزو های خود دست یابید .

انواع آرک در معماری مراکشی 

ارکها در معماری مراکشی به ۲ دسته اصلی تقسیم می شوند و

  1. آرک های کفش اسبی –  Horse Key Arc
  2.  آرک های حفره کلیدی –   Key holes Arc

آرک های پا اسبی که داردای ساختار آرک سه نقطه ای می باشند بیشتر در کشور مراکش و اعراب مصری مورد استفاده قرار می گرفت و آرم های حفره کایدی مربوز به دوره جنگ اعذاب با اسپانیا در جنوب اسپانیا به وجود آمد.