روفگاردن به سبک بام ایرانی

parallax background

در طراحی باغ ایرانی که ریشه در اعتقادات و سنت ایرانیان از گذشته تا کنون داشته ٫ وصل شدن به آرامش و اهمیت به جهان از جمله اولین اهداف باغ های ایرانی بوده . و پس از ورود اسلام سعی بر آن شده تا باغ ها جلوهگاهی از ساختار بهشت باشند و آرامش بر آنها حکم فرما شود . ولی متاسفانه طی ۱۰۰ سال اخیر سبک باغ سازی در ایران دستخوش تغییرات زیادی شده و تحت تاپیر سبک های اروپایی قرار گرفته و در بین سبک هاحرف چندانی برای گفتن ندارد.

ریشه تاریخی باغ ایرانی :

 

به طور کالی باغ ايراني اثري است كه تجلي و بازتاب فرهنگ و ذوق و احساس بوميان سرزمين پارس و با قدمتی زیاد می باشد. از دیر باز باغ ايراني به عنوان زيربناي باغهاي اسلامي قصد دارد كه باغ بهشت را متذكر شود و ذهن افراد را براي رسيدن به بهشت حقيقي پرورش دهد. سبک باغ ایرانی و ب طور کل طراحی فضای سبز به سبک ایرانی  بیشتر تداعی کننده سالهای گذشته و خاطره انگیز می باشد و ذهن ما را به سویی خانه نیاکانمان سوق می دهد.

 

قدمت فضای سبز یا باغ ایرانی به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد می رسد . و آن زمانی بود که ایرانیان باستا نبا کاشت درختان میوه امرار معاش می کردند. و با شکل گیری تمدن ها این باغها به فضای برای استراحت تبدیل شدند.

 

قدیمی ترین فضای سبز ایرانی یا باغ ایرانی توسط کوروش کبیر در سال ۵۴۹ قبل از میلاد در پاسارگاد بنا شد که در آن باغ دارای طرح هندسی و نهر های سنگی بود .

 

از نمونه های باغ های ایران باستان میتوان به باغ تخت جمشید، باغ چهلستون ، باغ انگورستان ملک و ... و از عمارت های کهن ایران نیز به عمارت عالی قاپو، عمارت مسعودیه، خانه کوزه کنانی (خانه مشروطه) و ... نام برد. ایران دارای تاریخچه دیرین در ایجاد فضا های سبز و محوطه سازی و ایجاد زیباترین منظر گاه ها میباشد به شکلی که چشم هر توریستی به این آثار گره می خورد

 

مشخص های ذاتی باغ ایرانی : 

 

در ابتدا باید بدانیم که به طور کل باغها یا دارای ساختار هندسی هستند و یا ساختار ضد هندسی . باغ های ایرانی از جمله باغ های هندسی می باشند که مبنای طراحی آن اشکال هندسی می باشند . 

 

 • رعایت تقارن و نظم هندسی با مرکز گرایی نقطه ای ( نقطه کانونی ) .

 

 • گیاهان غالبا از گروه گیاهان سایه انداز می باشند .

 

 • یک ساختمان کانونی در یا کلاه فرنگی در بخش مرتفع زمین و در یک تا سه طبقه .  

 

 • ایجار معابر و اتراحت گاه در کنار حوض ها و نهر ها .

 

 • استفاده از گل به ویژه گل رز و شمعدانی .

 

 

 • از آنجایی که از دیر باز ایران و پایتختهای باستانی آن در مناطق کویری بوده اند متریال قالب آجر های روستیک و لعاب دار بوده.

 

 • دارای مسیر های از جنس آجر و سنگ فرش ک هبا استفاده از خطوط ساف ساخته می شوند .

 

 • عمدتا محسور می باشند که این امر به صورت چهار دیواری و با استفده از آجر می باشد .

 

 • جریان آب در داخل جویها و حوض های روان بوده .

 

از آنجایی که ایران در اقلیم نیمه خشک بوده ُ تامین پایدار آب دغدغه اصلی طراحان فضای سبز آن زمان بوده و به همین دلیل با ها را در کنار چشمه ها و نهر ها بنا می نمودند و به همین دلیل جریان آب در داخل باغ ایرانی به یکی از اصلی ترین المانها بدل گشته.

 

تناسب در سبک  باغ ایرانی :

رعايت تناسب درباغهاي ايراني يكي از ويژگي هاي منحصربه فرد آن بود ودربخش هاي مختلف زير نسبت عناصر سازنده، كاملاً رعايت شده است

1. تناسب بين نوع باغ با كاربري آن، يا رابطة بين كميت و كيفيت باغ

2. تناسب بين ديوارة كوشك، عمارت، سردر، راه ها، و... با وسعت باغ.

۳ تناسب گلها، گياهان و درختان با يكديگر و با جهات جغرافيايي

4. تناسب بين مقدار آب با شرايط إقليم

5. تناسب كرت بندي، آرايش باغ، طرز كاشت، و...

درختان و گياهان و گلهايي كه در طراحي باغهاي ايراني مورد استفاده قرار مي گرفت عبارتند از: ابريشم، ارغوان، افرا، اقاقيا، بلوط، بيد، بيد مجنون، بيد مشك، پر، تبريزي، چنار، خرزهزه، داروش، راج، ريش بز، رسمي سمرقندي، زبان گنجشك، زونا، زرآوند، سياه بيد، سپيدار، سرو، سروناز، سروكوهي، سنجد تلخ، شورانه، صنوبر، عرعر سمرقندي، كاج ايلدار، كبودار، گز، لور، ماگنوليا، نارون، نيلوفر درختي، آلو، آلبالو، آلوي سياه، آلوچه، انجير، ازگيل، انار، بادام، به، بالنگ، پرتقال، پسته، توت، خرمالو، دارابي، زغال اخته، زردآلو، زيتون، زالزالك، سنجد، سيب، شاه توت، شفتالو، شليل، عناب، فندق، گردو، گوجه، گلابي، گيلاس، ليمو ترش، ليمو شيرين، انگور، نارنج، نخل، هلو، نارنگي، بادام، رز درانواع رنگها، ياس پرپر، ياس كم پر،لاله، شقايق، آلاله سرخ، تاج خروس، گل برفك، سوسن، بنفشه، ميخك، ياس اسپانيايي، گلهاي ختمي، نرگس زرد، سنبل سفيد، سنبل آبي، ياس خوشه اي، گل گندم، هميشه بهار، خشخاش، پامچال، زعفران، زنبق هاي ريز، شب بو، و ...

عناصر موجود در باغ های  ایرانی :

 • آب ( حوض و استخر )
 • آجر
 • کاشیهایرنگی

آب در باغ ایرانی :

آب و جریان داشتن آب در طراحی باغ ایرانی یا بم سبز ایرانی از درجه اهمیت بالایی برخورد دار است. لذا لازم است  صدای آرامش بخش آب در سراسر فضا منتشر شود و از رنگ های تند مانند آبی، سرخ، زرد در این گونه طرح ها بیشتر استفاده می شود.

حوض و آب نما  از دیر باز در باغها و بوستانهای ایرانی اهميت به سزايي داشت و به اشكال متنوعي ساخته مي شد. اغلب حوض يا استخر را در يكي از محورهاي اصلي و درامتداد طولي فضاي منزل يا باغ احداث مي كردند.

.

ايرانيان باستان اعتقاد داشتند كه دنيا از چهار قسمت خشكي به وجود آمده، كه در وسط اين چهار قسمت دريايـي وجود دارد. بر اين اساس باغهای که در ايران احداث می شدند عموما به چهار قسمت خشكي تقسيم شده بود و در اين بخش ها اغلب درختان ميوه كشت مي شد، در وسط اين چهار قسمت آب گير يا آب نما وجودداشت.

آجر در باغ ایرانی :

از انجایی که ایران در در منطقه نیمه خشک قرار دارد ٫ و بخش زیادی از خاک آن را خاکهای رسی تشکیل می داده ٫ از آجرهای گری و به سبک روستیک بسیار در معماری ایران استفاده می شده . همچنین گرمی رنگ قرمز گونه این آجر ها در تضادی چشم نواز با رنگ آبی حوض ها بوده .

کاشی های رنگی :

کاشی های رنگی که در واقع سفالها و خاک رس های هستند که توسط لعاب \وشیده شده اند و با توجه به ورود اسلام به ایران این کاشی ها با طرح های اسلیمی نیز آمیخته شدند .

بام سبز به سبک ایرانی :

با توجه به باغ های ایرانی از دیر باز تا کنون این معماری را می توان در بوستان های بزرگ و همجنین در حیاط های کوچک دید و طراحی بام سبز ایرانی به گونه ای است ک هبا نوجه به تنوع مصالح در رنگ و ابعاد این امکان را به طراحان بام سبز می دهد تا بتوانند در متراژ های مختلف بام سبز ایرانی را طراحی نمایند .

جهت ایجار بام های سبز یا روف گاردن هایی  به سبک ایرانی موارد زیر را باید مد نظر قرار داد .

 • استفاده از تقارن هندسی با نقطه کانونی .
 • استفادهازالمانهایاصلیبهویژهحوضوآبوآجر
 • استفادهازنهرها
 • دوریازتجملگرایی
 • دیوارههایبلندومحصور
 • استفادهازگلهایسنتیهمچونرزوشمعدانی
 • استفادهازدرختانسایهانداز

در کل جهت طراحی بام سبز به سبک ایرانی باید به گونه ای باشد تا به هدف آرامش روح منتهی شود و از تجمل گرایی های متفاوت دوری نمود .

برای طراحی بام سبز به سبک ایرانی لازم است تا بخشی از اعتقادات مردم کهن ایران نیز در آن گنجانده شود .

بازدیدها: 393