cement base - Water Proof Material
Protecting cement coat
26 آوریل 2019
شیر خشت

شمشخصات شیر خشت:

درخت یا درختچه بزرگ پایا به ارتفاع ۳ تا ۸ متر است . پوست آن خاکستری مایل به سیاه و گل صورتی در حاشیه سرخ رنگ دارد. میوه آن مدور و گویچه‌ای شکل است.  نیمه خزان کننده وخزان کننده است.

برگ ها مدور وگرد با نوکی کوچک به طول ۵ تا ۱۲ میلیمتر ، به رنگ سبز تیره و براق در قسمت فوقانی، مویی زبر در قسمت تحتانی و نارنجی و ارغوانی در هنگام ریزش می باشند .گل های ۱ تا ۲ تایی با دمگل کوتاه، گلبرگ های افراشته، مایل به قرمز یا سفید و میوه هایی به رنگ قرمز روشن، تخم مرغی شکل به طول ۵ میلیمتر و به طور معمول حاوی ۳عدد بذر می باشد .

دارای ریشه راست به رنگ خاکستری مایل به قرمز است. در اوایل تابستان گلهای سفید تا قرمز رنگ مجتمع در انتهای شاخه‌ها ظاهر می شوند و به دنبال آن خوشه های میوه های شفت آلبالو مانند تولید می گردند. این بوته ها بسته به نوع و اقلیم ۵ تا ۱۰ سال طول می کشد تا به بلوغ وگل دهی برسند.     

کاربرد شیر خشت:

گیاهی مناسب کاشت در باغهای صخره ای ، حاشیه ها ، شیب ها و جعبه های کاشت است. فرم رونده ، دوره گلدهی و میوه های زیبای قرمز به این درختچه جلوه خاصی می بخشد ( از این گیاه برای ازبین بردن زردی در نوزادان استفاده می‌شود و به عنوان یک ملین خوب، تب‌بر و ماده خنک‌کننده در طب سنتی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد )          

 

کاربرد شیر خشت در روف گاردن و بام سبز :

با توجه به مقاوم بودن این گیاه در برابر شرایط سخت آب و هوایی و همچنین ساختار و بافت این گیاه از این گیاه می توان به راحتی در طراحی های بام سبز و دیوار سبز استفاده نمود .          

دما:

به انواع اقلیم ها ، جزء نواحی بسیار گرم ، تحمل نشان می دهد ، ولی بهترین رشد را در آب و هوای خنک و مرطوب دارد .           

نور:

وجود آفتاب کامل بهترین وضعیت است . بخشی از روز سایه را تحمل می کند ، اما از تراکم گیاه کاسته می شود.          

آبیاری:

بوته های تازه کاشته شده آبیاری منظم نیاز دارند اما بوته های استقرار یافته و مقاوم  مدت طولانی بی آبی را تحمل میکنند .   

خاک:

خاکهای فقیر را تحمل میکند ، اما بهترین رشد را در خاکهای خوبی خواهد داشت که مقدار مواد آلی به آن افزوده باشند، به خاک زراعی وحاصلخیز نیاز دارد.          

تکثیر شیر خشت:

بذر / کاشت قلمه های نیمه خشبی / خوابانیدن شاخه

 

 تهیه و تنظیم : شرکت ویدکو گرین ( طراح و مجری بام سبز و روفگاردن )